Zjistila jsem, že v naší zahradě roste ten nejlepší lék na všechny neduhy. Když jsem zjistila, na co všechno se využívá, už jsem ho nepustila z rukou!

Všichni velmi dobře víme, že dnešní farmaceutický průmysl nestojí za mnoho. Možná nám léky na první pohled pomohou, ale mnohé z nich mají nekonečné množství vedlejších účinků. Moje máma byla zastáncem toho, že příroda vznikla tak, aby nám nic nechybělo, a právě proto nám poskytla vše, co potřebujeme. Samozřejmě, že v dnešní době existují nemoci, na které již přírodní lékárna nestačí, ale ve více případech byste zůstali mile překvapeni, co dokáže jedna malá bylinka.

Léčivé účinky aloe vera jsou každému dobře známé, ale slyšeli jste už o rostlince jménem Kalanchoe, jinak nazývané také kolopejka, nebo tedy púčikovec vroubkovaný? Mě na ni nedávno upozornila sousedka, když měla moje dcera zánět ucha, a doporučila mi použít tinkturu právě z této rostliny. Dceři se ulevilo téměř okamžitě, konečně se v noci vyspala a já od té doby nedám na kolopejku dopustit.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Púčikovec vroubkovaný

Tato rostlinka je úžasná. Můžete ji mít v pokoji jako dekorativní doplněk a zároveň jako „filtr“ vzduchu. Vyzařuje pozitivní energii a její schopnost dezinfikovat vzduch je prostě k nezaplacení. Látky, které kolopejka obsahuje, mají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, což z ní činí nenahraditelného pomocníka v domácnosti.

Čtěte také: Už nikdy nevylévejte vodu z těstovin! Má totiž mnoho využití, které jste neznali. Kam s ní a proč ji tímto způsobem využívat?

Lidoví léčitelé tento květ využívají opravdu velmi často. Stimuluje imunitu, urychluje hojení ran, dokonce bojuje proti nádorům.

K čemu se používá?

Rýma a zánět vedlejších nosních dutin

Použijeme šťávu z listů rostliny. Nakapejte si 2-3x denně po dvou kapkách do každé nosní dírky a zbavíte se nachlazení, aniž byste museli kupovat jakékoliv kapky v lékárně. Přírodní medicína je šetrnější a také velmi účinná, tak proč ji nevyměnit za umělá léčiva?

Absces a křečové žíly

Při těchto typech onemocnění je třeba lístky rozdrtit, nebo na jemno nakrájet, vložit je do vroucí vody a tuto směs povařit alespoň 20 minut. Roztok necháme vychladnout a následně si ho dávkujeme 3x denně po 100 ml.

Bolest zubů

Při bolesti nebo zánětu zubů či dásní, použijeme také šťávu z lístků. Listy jemně nařízneme a vymačkáme si z nich šťávu do hrnku. Pak přidáme cca 200 ml vody, dobře promícháme a dáme ohřát na teplotu, kterou v ústech snesete. Ústa si je touto tinkturou nejlepší vyplachovat v množství 50 ml alespoň 4x denně.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Zastavení krvácení a utišení bolesti

Natrhejte si listy, důkladně je opláchněte a semelte v mlýnku na maso. Nechte odtéci šťávu a suspenzi vkládejte do ran. Je to výborná první pomoc. Utiší, nebo úplně zastaví krvácení, závisí na jeho intenzitě a téměř okamžitě ztlumí bolest.

Léčba tuberkulózy

Kalanchoe je vynikajícím doplňkem klasické léčby tuberkulózy. 10 ml čerstvě vylisované šťávy smíchejte se 70 ml vody. Užívejte každý den před jídlem. Již po třech měsících intenzivní terapie pocítíte výsledky.

Léčba kožních onemocnění

Potírejte si pravidelně postiženou pokožku nezředěnou šťávou přímo z lístku Kalanchoe a určitě nebudete litovat. Zklidňuje a léčí.

Zánět středního ucha a proleženiny

Na tento roztok budeme potřebovat 30 ml šťávy Kalanchoe a 5 ml lihu. Suroviny důkladně promícháme. Výslednou směs použijeme jako ušní kapky, vhodné i pro léčení zánětu středního ucha. Také je vynikající pomocí při proleženinách. Proleženiny potíráme roztokem alespoň 2x denně.

Bradavice

Nařízněte si list Kalanchoe a potírejte její vnitřní stranou bradavici. Obalte postižené místo potravinářskou fólií a zajistěte obvazem. Nechte působit alespoň dvě hodiny.

Zánět spojivek a blefaritida

Tato rostlinka je také velmi účinná při léčení nemocí očí. Nakrájejte si její lístky, uvařte je v malém množství vody, nechte odvar vychladnout a promývejte si jím oči alespoň 3x denně.

Tentýž roztok můžete použít na boj proti stomatitidě. Vyplachujte ním ústní dutinu a krk také 3x denně a účinky se dostaví do pár dní.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Před použitím si nejdříve ověřte, zda nemáte na Kalanchoe alergii, protože v tom případě by mohla více uškodit, než pomoci. Zkuste si nařezat lístek a potřít si jím pokožku na ruce. Pak počkejte, jaká bude reakce. Také byste tuto rostlinu neměli používat během těhotenství nebo kojení.