Cibule je surovina, která nesmí chybět v žádné kuchyni. Má antibakteriální a protiplísňové účinky a věděly to už naše babičky, které cibuli používaly k léčbě nachlazení, kašle nebo když lidé měli virózu.

Cibule je bez chemických látek a nemá vedlejší účinky

Cibuli koupíte v každém obchodě nebo na farmářském trhu. Místo na ni doma najdete vždycky a zabírá na mnoho neduhů, kromě toho, že ji můžete použít také při vaření. Je to skvělý lék hlavně pro děti, které mají kašel nebo rýmu. Stačí z ní vyrobit domácí cibulový sirup s medem, který dětem bude chutnat. K čemu jinému ji ještě můžete použít?

Cibuli můžete nakrájet na kolečka, vložit do jablečného octa a zabalit do kapesníku nebo čisté bavlněné ponožky. Jestliže máte doma dítě s horečkou a nemáte po ruce lék z lékárny, přiložte takto připravenou cibuli dítěti na uši a uvidíte, že do několika minut horečka ustoupí.

Cibule nakrájená na kolečka nebo plátky můžete zastavit také krvácení. Stačí zabalit do kapesníku nebo do látku a nechat působit na řezné ráně nebo odřenině. Cibuli přiložte několikrát za sebou, aby se rána zacelila.

Nejlepší je konzumovat i syrovou, ale mnoho lidí její chuť nedá

Připravit si můžete pastu na infekci. Stačí smíchat chléb, rozmočený v mléce s nadrobno nakrájenou cibulí. Namažte si bolavá místa, převažte obvazem a nechte dvě hodiny působit. Vyměňte za čerstvý obklad, dokud se infekce nezbavíte.

Cibule se bude hodit na popáleniny, a to nejen od slunce. Položte několik plátků cibule na dvě minuty na spálené oblasti těla, můžete ještě potřít vaječným bílkem a neměly by vám zůstat žádné jizvy. Jako lék na kašel funguje cibule už několik generací. Cibulová chuť ale není vhodná pro každého. Dětem můžete kousek cibule vložit do ucha, její účinné látky se dostanou do krve a pomohou zbavit se kašle.

Trápí vás občas zimnice? I tady mějte připravenou obyčejnou cibuli. V tomto případě ji ale musíte sníst syrovou, abyste se znovu dostali do kondice. Dobře působí také na silnou migrénu nebo na zánět středního ucha. I tady se bolestí zbavíte pomocí kousku cibule, který si vložíte do ucha.

Cibule je vhodná jako repelent nebo její pomocí odstraníte jizvy

Trápí vás časté akné nebo máte jizvy nejen po operaci? Vymačkejte z cibule čerstvou šťávu a tou si obličej nebo postižená místa otírejte. Po této masce si nezapomeňte obličej opláchnout teplou vodou. Cibule může vylučovat nepříjemný zápach a teplou vodou ho odstraníte.

Když si cibulí potřete místa na těle, která nemáte chráněná před komáry nebo jiným hmyzem, můžete si být jistí, že vás neštípne. Funguje jako přírodní repelent. Pokud se ale vaše dítě vrátí ze zahrady nebo z lesa plné štípanců, cibuli nasekejte najemno a potřete bolavá místa. Cibule umí zmírnit otok i bolest a z rány vytáhne jed.

Sdílejte článek