David Hampl
19 prosince, 2018

Takzvané řezané květiny jsou velmi oblíbeným dárkem, který potěší každou ženu. Mají však i své nevýhody. Ty jsou celkem jasné a jsou spojeny s tím, že ve váze vydrží taková řezaná květina jenom pár dní a potom se musí vyhodit. A to je celkem velká škoda. I proto je na místě podívat se na náš zajímavý trik, díky kterému mohou i řezané květiny jednoduše zakořenit. V praxi to znamená, že takovou květinu bude možné jednoduše zasadit a ona může dále růst po několik měsíců, ale klidně i po několik let.

Klasické zasazení nepomůže

Pokud si myslíte, že onen trik je jenom v tom, že danou květinu vezmete a píchnete ji do hlíny, tak vám musíme říci, že se mýlíte, jelikož tak tomu skutečně není. Pokud to uděláte, květina dopadne stejně, jako by byla ve vodě. Po pár dnech umírá, jelikož má sice dostatek vláhy, ale zároveň nemá dostatek živin. Je třeba vyzkoušet něco jiného, díky čemuž bude moci zakořenit a teprve toto povede k faktu, že bude nadále růst.

Nutné je stimulovat kořenový systém

Když se květina uřízne během pěstování, tak její kořeny zůstanou v zemi. To však neznamená, že si nedokáže vytvořit jiné. Rostliny danou schopnost pochopitelně mají. A tak je na místě začít stimulovat kořenový systém. Když se to povede, máte doslova vyhráno. To z důvodu, že po zasazení se řezaná květina ihned ujme a bude moci dále růst v květináči třeba i dlouhé měsíce.

Aby mohl být kořenový systém stimulován, je nutné dodržet hned tři hlavní zásady. První je ta, že by měl být stonek dlouhý minimálně 20 centimetrů. U kratších květin se stimulace kořenového systému nemusí podařit. Dále je také nutné říci, že na stonku by neměly být žádné listy, nebo snad zárodky květů. Obojí je nutné odstranit. Potom už se stačí vydat jednou ze tří cest, které vám právě představíme.

Pomocí droždí

Říkáte si, že droždí je možné používat výhradně jenom na pečení? Jak se nyní dozvíte, tak to může být i jinými způsoby. První možnost našich rad, jak zakořenit květinu, je spojena právě s kvasnicemi. Základem se stává litr vody, do kterého se rozmíchá zhruba jedna čajová lžička sušeného droždí. Následný postup už je celkem jednoduchý, jelikož se do dané vodní lázně stačí jenom postavit onu květinu. V ní by měla zůstat zhruba jeden den.

Potom je třeba ji z lázně vyndat a celý stonek opláchnout vlažnou vodou. Následně stonek může zamířit do vázy, kde bude tentokrát čistá voda. Tu je na místě pravidelně dolívat, ale neměnit. Postupem času by měly být pozorovatelní první tvorby kořenového systému. Jakmile se tak stane, už stačí jenom květinu přesadit do kvalitní zeminy.

Pomocí medu

Máte ho zafixovaný jenom jako produkt, se kterým si budete sladit čaj, nebo si ho budete mazat na chleba? Doporučujeme vám i jiné použití, které se rozhodně hodí. A to právě na zakořenění vašich řezaných květin. Postup je velmi podobným, jako je tomu právě v případě droždí. I tady je na místě nejprve vzít litr vody. A v něm rozmíchejte 2 kávové lžičky medu. Jakmile je rozpuštěný, můžete do dané lázně vložit stonek.

Ona doba, po kterou by zde měl být, je zhruba 12 hodin. po této době je opět třeba stonek vyndat a přendat ho do čisté vody. Pozor ale na to, že byste ho jako v předchozím případě neměli umývat. Stonek nechte ve vodě, kterou je možné postupně dolévat. Jakmile uvidíte první kořeny, zjistíte, že se jejich stimulace podařila. Nechte je ještě výraznějším způsobem dorůst a teprve potom je na místě květinu přesadit do zeminy.

Pomocí aloe

Třetí postup je spojený s využitím aloe vera. Pokud danou rostlinu doma máte, je možné z ní vymačkat trochu šťávy. Pokud danou rostlinu doma naopak nemáte, potom je na místě pořídit třeba její výtažek, nebo olej. I tady vezmete litr vody, do kterého přijde zhruba 10 kapek šťávy z této rostliny. Nutno říci, že zde už květinu necháte delší domu, a to zhruba 7 – 14 dní. Po této době by mělo být jasně patrné, že se jí začínají tvořit kořeny. Když je uvidíte, je možné dolít vodu a ještě několik dalších kapek přidat. Máte tak jistotu, že budou silnější a kvalitnější.

Jak správně zasadit?

Hlavní je, aby byl květináč dostatečně velký, stejně jako je třeba myslet i na to, aby se jednalo o půdu, která je určená na květiny a okrasné rostliny. Půda by měla být také kyprá a dostatečně vlhká. Nejprve vyhloubíte důlek, do kterého následně opatrně vložíte květiny s kořenovým systémem na konci stonku. Dané kořeny následně opatrně zakryjete a tím máte vše hotovo.

Sdílejte článek