Víte, že kůže je největším lidským orgánem a váží kolem 7 % lidské hmotnosti? A právě kůže skrývá i různá překvapení, která nejsou nositelům vždy příjemná. Těmi překvapeními jsou znaménka, která přinášejí radost v případě hezkých pih, ale starost, když jsou velká, nevzhledná, a dokonce z nich rostou chloupky nebo přímo šeredné tlusté a černé chlupy. Co znamenají tato doslova čarodějnická znaménka a jak k nim přistupovat?

Proč ze znamének vůbec vyrůstají chlupy?

Znaménka s chlupy jsou hlavně estetickým problémem, protože jsou nevzhledná, svým způsobem dokonce odporná na pohled. Dochází k tomu tím, že znaménko nebo někdy také bradavice se vytvoří nad vlasovou nebo chlupovou cibulkou, chloupek pak prorůstá přímo přes tento kožní útvar. Jedná se o běžný chlup, který však může být silnější než obvyklý chloupek. Když je znaménko větší velikosti, prorůstá pak chloupků dokonce více, což je pro daného člověka ještě traumatičtější.

Jsou tato znaménka nebezpečnější než jiná?

Chlupatá znaménka jsou úplně stejná jako ostatní, jen jimi prorůstá jeden či více chloupků nebo vlasů, protože taková znaménka mohou být také na hlavě. Nejedná se tedy ani o příznak rakoviny kůže či jiného onemocnění, tato znaménka se musí kontrolovat dermatologem úplně stejně jako ostatní každý rok. Varováním je tehdy, když se toto nebo jiné znaménko změní tvarově, barevně nebo zanítí.

Jak odstraňovat chloupky ze znamének?

Chloupky se mohou ze znamének odstraňovat, nevhodné je holit daná místa pomocí žiletky nebo depilačního krému, protože by mohlo dojít k podráždění pokožky. Vhodnější je odstranění pomocí nůžek nebo pinzetou. V tom případě ale také může dojít k zanícení po odstranění cibulky nebo chronickému podráždění při opakovaném vytrhávání, je proto na zvážení celkové odstranění dotyčného znaménka laserovou metodou u dermatologa.

Sdílejte článek