David Hampl
12 března, 2020

Coronaviru je všude, všichni o něm mluví a všude se o něm píše. Nový typ nebezpečného viru, který útočí na lidi k nám doputoval až z Číny. V současné době země světa provádějí nejrůznější opatření, aby se vir, co možná nejméně šířil mezi lidmi. Lidí je totiž velmi hodně a někteří z nich umí být dosti nezodpovědní. Bojíte se coronaviru a byli byste rádi, kdyby se vám vyhnul? V tom případě vám doporučujeme držet se způsobů, se kterými přišel na veřejnost slavný a velmi uznávaný lékař a expert na epidemiologické problémy. Čistota, hygiena, ale především zodpovědnost k sobě a k ostatním nás může všechny ochránit.

Preventivní opatření

Pro ty z vás, kteří doposud neví, co to vlastně ten coronavirus je, tu máme malou charakteristiku. Jde o velmi nebezpečný virus, který se mezi lidmi přenáší kapénkovou infekcí, tzn. kašláním a kýcháním. Snadno se tedy přenáší vzduchem a usazuje se na velkém množství povrchů, takže nakazit se může prakticky každý. Pokud ovšem nebudeme prasátka a budeme dodržovat základní hygienické předpisy a pravidla, nic nám nehrozí. Americký lékař a epidemiolog, James Rob, přišel s baterií preventivních opatření, kterými se můžete před tímto nebezpečným virem chránit. A zde jsou.

Obezřetnost na veřejnosti

První pravidlo se týká klasického zdravení s lidmi. Lékař doporučuje, abyste omezili přímý kontakt s lidmi na ulici, a pokud se s nimi chcete pozdravit, použijte jinou část těla než ruce, například nohy.

Další pravidlo se týká otevírání a zavírání veřejných dveří a zapínání osvětlení na veřejných místech. Pokud už k tomu musí dojít, třeba na veřejných záchodech, použijte k tomu papírový kapesník. Pokud u sebe kapesník nemáte, použijte kus oblečení nebo dveře otevřete pěstí.

Dezinfekce a hygiena

Při nakupování v obchodech používejte dezinfekční prostředky na své ruce, abyste zabránili šíření viru. Právě na zboží v obchodech totiž sahá velké množství lidí.

Myjte si pořádně ruce mýdlem, alespoň 10 až 20 vteřin, a pokud je to možné, použijte k tomu alkohol na dezinfekci.

Umístěte si dezinfekční prostředek ke vchodu do vašeho domu nebo bytu, a při jakémkoliv příchodu se dezinfikujte. Je vhodné ho mít také v autě.

Při kýchání nebo kašlání si zakrývejte ústa kusem látky, papírovým kapesníkem nebo loktem, nikoliv jen holýma rukama. Pokud už se tak stane, co nejrychleji si je pořádně umyjte.

Sdílejte článek