Známý a slavný lékař promluvil. Jeho slova jsou pro mnohé šokující. Proti nebezpečnému coronaviru lze chránit těmito způsoby, které by si měl zapamatovat každý člověk na planetě. Zvládáte je?

Coronaviru je všude, všichni o něm mluví a všude se o něm píše. Nový typ nebezpečného viru, který útočí na lidi k nám doputoval až z Číny. V současné době země světa provádějí nejrůznější opatření, aby se vir, co možná nejméně šířil mezi lidmi. Lidí je totiž velmi hodně a někteří z nich umí být dosti nezodpovědní. Bojíte se coronaviru a byli byste rádi, kdyby se vám vyhnul? V tom případě vám doporučujeme držet se způsobů, se kterými přišel na veřejnost slavný a velmi uznávaný lékař a expert na epidemiologické problémy. Čistota, hygiena, ale především zodpovědnost k sobě a k ostatním nás může všechny ochránit.

Preventivní opatření

Pro ty z vás, kteří doposud neví, co to vlastně ten coronavirus je, tu máme malou charakteristiku. Jde o velmi nebezpečný virus, který se mezi lidmi přenáší kapénkovou infekcí, tzn. kašláním a kýcháním. Snadno se tedy přenáší vzduchem a usazuje se na velkém množství povrchů, takže nakazit se může prakticky každý. Pokud ovšem nebudeme prasátka a budeme dodržovat základní hygienické předpisy a pravidla, nic nám nehrozí. Americký lékař a epidemiolog, James Rob, přišel s baterií preventivních opatření, kterými se můžete před tímto nebezpečným virem chránit. A zde jsou.

Obezřetnost na veřejnosti

První pravidlo se týká klasického zdravení s lidmi. Lékař doporučuje, abyste omezili přímý kontakt s lidmi na ulici, a pokud se s nimi chcete pozdravit, použijte jinou část těla než ruce, například nohy.

Čtěte také: Skvělá zpráva: Nejstarší žena nakažená koronavirem se vyléčila. Dává tak velkou naději dalším, které tato nemoc postihla

Další pravidlo se týká otevírání a zavírání veřejných dveří a zapínání osvětlení na veřejných místech. Pokud už k tomu musí dojít, třeba na veřejných záchodech, použijte k tomu papírový kapesník. Pokud u sebe kapesník nemáte, použijte kus oblečení nebo dveře otevřete pěstí.

Dezinfekce a hygiena

Při nakupování v obchodech používejte dezinfekční prostředky na své ruce, abyste zabránili šíření viru. Právě na zboží v obchodech totiž sahá velké množství lidí.

Myjte si pořádně ruce mýdlem, alespoň 10 až 20 vteřin, a pokud je to možné, použijte k tomu alkohol na dezinfekci.

Umístěte si dezinfekční prostředek ke vchodu do vašeho domu nebo bytu, a při jakémkoliv příchodu se dezinfikujte. Je vhodné ho mít také v autě.

Při kýchání nebo kašlání si zakrývejte ústa kusem látky, papírovým kapesníkem nebo loktem, nikoliv jen holýma rukama. Pokud už se tak stane, co nejrychleji si je pořádně umyjte.