David Hampl
21 května, 2019

Andrei Pavlenko je velmi známou kapacitou v oblasti onkologie. Má zde velmi dobré výsledky a snaží se svým pacientům opravdu pomoci. O to horší pro něho byla zpráva, že nemoc proti které stále bojuje napadla právě jeho. Více než 15 let léčí své pacienty s rakovinou a v loňském roce se dozvěděl, že je to i on, kdo se zařadí mezi pacienty. Jeho problémem byla rakovina žaludku.

Rozhodl se podělit se s celým světem

Od svých pacientů zná různé příběhy o tom, jak nemoc snáší a co se jim během ní děje. Musí však ctít lékařské tajemství a tak se dané informace málokdy dostanou na veřejnost. Proto se Andrei Pavlenko rozhodl, že se podělí se svými vlastními informacemi. Začal psát blog o všem, co se ho v souvislosti s nemocí týká. K tomu všemu natáčí také videa a sdílí řadu dalších důležitých informací.

Šokující popis jeho nemoci

Že není rakovina nic snadného, to většina lidí tuší. Hrůznější ale je, když vše popisuje někdo, kdo jí opravdu trpí. Tento lékař popsal situaci, kdy se to dozvěděl, stejně jako psal o reakci své, ale i přátel a kolegů. Popsal také to, jak čekal na diagnózu, jak musel snášet 7 měsíců chemoterapie, nebo své obavy z operace a následné rekonvalescence. Rozhodně nejde o nic příjemného.

Operace se naštěstí povedla

Kladnou informací na celém příběhu je to, že se operace povedla. Nutno ale dodat, že jde o operaci žaludku a to znamená nutnost změny jeho života, pokud jde o stravovací návyky. Jak se ale ukazuje, Andrei Pavlenko je velký bojovník a vše se mu aktuálně daří. Postupně se dokonce vrací do práce a pomáhá i jiným boj s rakovou vyhrát. Tím ale jeho cíl nekončí, jelikož se rozhodl také pro charitativní činnost, která je zaměřena právě na osoby s rakovinou.

Co vše o sobě dokázal říct?

Je toho mnoho, s čím se s celým světem dělil. Popisuje jednotlivé fázi léčby, stejně jako operaci. Popisuje i své stavy, jako je podrážděnost, nedostatek síly, stejně jako nevolnosti a bolesti. Postupně se mění i jeho nálada a často propadá depresi. Zmínil také, že zatím není schopen žádného plného výkonu a fungoval nanejvýš na 15 procent.

Vše dobře dopadlo

Andrei Pavlenko nakonec svůj boj vyhrál. Možnost projít si touto nemocí mu pomohlo v jeho profesním životě, jelikož mnohem lépe chápe, co jeho pacienti chtějí a co potřebují. Také ví, jak se cítí a co je pro ně správné. Díky tomu se opět zvyšuje nejenom šance na jejich vyléčení, ale i to, že i v průběhu nemoci na tom budou mnohem lépe.


Stále jde však o zákeřnou nemoc, jelikož každý desátý pacient s rakovinou zemře během prvního roku. Dalším je dána určitá naděje, ale ta není vždy stoprocentní. Na to musí každý pacient stále myslet a nikdo neví, který bude tím, co vše zvládne a který bude tím, který bohužel zemře. To stejné si myslel v době nemoci i tento lékař.

Sdílejte článek