Známý uznávaný lékař varuje: toto je opravdu nebezpečné čistit si uši vatovými tyčinkami!

Hygiena je velmi důležitá, a proto bychom se měli umývat každý den. Předpokládáme, že drtivá většina z vás dodržují základní hygienické návyky, a to zejména v této době. Mnoho lidí ovšem při hygieně zapomíná na očistu orgánu, díky kterému slyšíme okolní dění. Očista sluchového ústrojí, resp. uší, je velmi důležitá, a proto bychom tomu měli věnovat patřičnou pozornost. Mnoho lidí to ovšem dělá špatně a k očistě uší používá vatové tyčinky. Je vědecky dokázáno a lékaři to také potvrzují, že používání vatových tyčinek na očistu uší je velmi nebezpečné. Mnoho lidí je totiž používá špatně.

Nesprávné používání tyčinek

Pro mnoho lidí je používání vatových tyčinek na očistu uší příjemnou záležitostí, ale pří pravidelném nesprávném používání to může vést až k poškození sluchu, což jistě nikdo nechce. Vatové tyčinky jsou samozřejmě ideálním řešením na očistu ucha, musí se ale používat správně. Nesprávné používání vede k zdravotním problémům, o kterých lidé vůbec netuší. Z toho důvodu lékaři celého světa varují pře nesprávným používáním.

Nebezpečí pro děti

Vatové tyčinky jsou nebezpečné zejména pro děti, neboť jejich ouška jsou ještě velmi úzká. Podle studií jsou nejčastěji hospitalizovány děti s problémy s uchem, protože nevhodně používají vatové tyčinky. Lékaři a odborníci ORL upozorňují, že strkání tyčinek přímo zvukovodu ucha je nebezpečné. Místo, aby se síra vytáhla ven, tak s pomocí tyčinky se spíše zatlačí dovnitř. Stejně tak to může poškodit zvukovod a ušní bubínek. Následkem toho dochází k silným bolestem ucha a krvácení. V nejhorším případě může dojít také k celoživotní ztrátě sluchu.

Čtěte také: Během dělání masa na něj položil kostku ledu. Nechápala jsem proč to dělá, ale když jsem to ochutnala!

Síra je důležitá

Špína v uchu je tvořen sírou, která je přirozenou ochranou ucha proti vniknutí bakterií. Stejně tak je síra nezbytná pro samočištění sluchové ústrojí, udržuje ucho v chodu a maže ho. Lékaři proto varují, před nadměrným čištěním síry z ucha, neboť pro ucho je síra opravdu důležitá. V budoucnu navíc hrozí, že vatové tyčinky budou úplně zakázány. Čistěte si tedy uši každý den, ale používejte k tomu obyčejnou vodu nebo speciální ušní vody, které lze koupit v lékárnách. Vatové tyčinky používejte jen na lehké vytření ucha, ale nikdy na vnitřní čištění.