Znáte je? 6 tajemství bankovních karet, o kterých málokdo ví, ale přesto by je měl znát každý!

Každý den používáme bankovní karty. Vybíráme peníze z bankomatu, používáme je k zaplacení našich účtů a k placení za jídlo, či je posíláme našim přátelům. A to není úplný seznam transakcí, které provádíme každý den. Existuje však několik věcí o bankovních kartách, o kterých možná ani nevíte.

Rozhodli jsme se Vám proto sepsat tato malá tajemství bankovních karet, které Vás naučí několik finančních triků.

Co znamenají čísla na bankovních kartách?

[hana-code-insert name=’google‘ /]Většina bankovních karet má 16místné číslo (někdy 13 nebo 19 číslic). První číslice je identifikační číslo systému (4 – VISA, 5 – MasterCard). Dalších 5 číslic představuje vydávající banku. Takže pouze 6 číslic Vám poskytne informace o typu karty, systému a bance, která vydala kartu. Zkontrolujte si to sami.

Čtěte také: Lívance z jogurtu? Jsou jednoduché a skvělé. Budete je chtít pořád

Dalších 9 číslic je užitečných pouze pro banku, protože identifikují vlastníka karty.

Kontrolní číslice a kouzlo čísel

Číslo karty je určeno číslicemi 9 až 15. Vyrábí se zvláštním algoritmem. Šance, že 7 čísel bude stejných na 2 různých kartách, je extrémně nízká, protože počet možných uspořádání 7 číslic je více než počet lidí, kteří v současnosti na planetě Zemi žijí.

Poslední číslo (kontrolní číslice) se vypočte na základě Luhnova algoritmu. Zabraňuje neúmyslným chybám, které se mohou objevit, pokud jsou čísla zadávána ručně. Můžete si snadno zkontrolovat algoritmus Luhn na Vaší bankovní kartě.

Bankovní karta na UV světle

Velmi málo lidí ví, že bankovní karty jsou chráněny stejným způsobem jako obvyklé peníze. Například s vodoznaky, které lze pozorovat v ultrafialovém světle. Na kartách VISA uvidíte „V“, na MasterCard se nachází „M“ a „C“, a na American Express najdete orlici.

Kredit nebo debet?

Bankovní karta může být debetní, nebo kreditní. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, komu patří peníze na účtu: bance, nebo klientovi. K debetním kartám se často vydávají i kreditní karty.

Nezapomeňte, že banka nemá bez Vašeho svolení možnost vydat kreditní kartu.

Kontokorentní karty jsou kompromisem mezi kreditními a debetními kartami. Karta kontokorentu Vám umožňuje využít více peněz, než máte na svém účtu, avšak tento limit je obvykle nižší než na kreditní kartě.

Technický kontokorent

[hana-code-insert name=’google‘ /]Existuje termín „technické přečerpání“ a to je, když se z účtu účtuje částka, která je větší než běžný limit. Může se objevit, když platíte v jiné měně, nebo pokud doplníte účet z jiné banky a peníze okamžitě stáhnete.

Na technickém přečerpání není nic děsivého a zmizí hned po zaplacení peněz na účtu a není vypočítáván žádný úrok.

Druhá strana karty

Na druhé straně karty je další bezpečnostní opatření: kód CVV (pro karty VISA) a kód CVC (pro MasterCard). V obou případech CV znamená ověření karty. Tento kód jednoduše ověří Vaši kartu.

CVV umožňuje provádět transakce bez skutečné karty, například při placení online. Pomocí tohoto kódu můžete uskutečnit transakci na dálku. Stejně jako PIN, neměli byste toto číslo ukazovat ani říkat nikomu, zvlášť pokud Vás někdo požádá.

Bezpečnostní pravidla pro používání bankovních karet

Pokud kupujete něco na internetu, udělejte to pouze na zabezpečených webových stránkách. Zkontrolujte, zda webová stránka používá protokol https pro finanční transakce. Tím ochráníte své údaje před únikem.

Uchovávejte informace o Vaší kartě v bezpečí. To platí jak pro kód PIN, tak pro CVV. Nezapomeňte, že zachycení informací na kartě trvá jen několik vteřin. Nedovolte, aby někdo dostal přístup k údajům na Vaší kartě, dokonce i v kavárně a restauracích.

Pokud potřebujete vybírat peníze z bankomatu, dodržujte bezpečnostní pravidla. Když přijdete do bankomatu, zkontrolujte, zda nejsou na klávesnici další kamery, nebo něco dalšího.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Pokud ztratíte kartu, nebo ji někdo ukradne, zavolejte okamžitě své bance, abyste ji zablokovali. Pokud si myslíte, že někdo může mít Vaše údaje o bankovní kartě, ihned informujte banku o Vašich podezřeních.

Nebojte se mluvit s bankou. Většina finančních organizací má podporu 24/7. Můžete se zeptat na jakoukoli otázku o Vaší kartě jen tím, že zavoláte.