Znáte metodu „90 sekund“? Zde je způsob, jak se rychle a jednoduše naučit cizí jazyk!

„Používám tuto metodu po celou dobu a vždy funguje. Někdy se zdá být až kouzelná. Můžete se totiž naučit jakýkoli nový výraz jen za pouhých 90 sekund,“ říká lingvista a učitel Anton Brejestovski, který popisuje svůj přístup k učení se novým jazykům. Při používání této metody se již naučil více než 10 jazyků.

My jsme se rozhodli následovat tohoto autora a jeho „90 sekundovou metodu“. Zjistili jsme pro Vás, jaká je jeho strategie a zda může být proces učení nového jazyka stejně snadný a zajímavý, jak popisuje!

Naše nejčastější chyby při učení nového jazyka!

Čtěte také: Místo malé holčičky je hvězdou fotografie kůň

Ve škole nás učí číst si nová slova, abycho si rozšířili slovní zásobu. Děláme to a … učebnici už nikdy znovu neotevřeme. Výsledkem je, že slova a fráze zůstávají na papíře a nikoli v našich hlavách.

Myslíte si, že pokud zopakujete novou větu 20-50 krát, budete si ji navždy pamatovat? Ne, nebudete. Po několika opakováních si to mozek nezapamatuje. Dobrou analogií je, že pokud vylejete sklenici vody do květináče, rostlina ji spotřebuje užitečným způsobem, ale pokud vylijete do stejného květináče kbelík s vodou, extra voda bude jen přetékat. Rostlina nebude schopna to všechno pohltit, protože je toho moc najednou.

Jednoduchá a efektivní strategie „metoda 90 sekund“

1. Když uvidíte nové slovo, měli byste si ho zapsat do poznámek. Ale ne samotné slovo. Dejte mu nějaký kontext. Například si nepiště jen překlad slova závislost. Je lepší zapsat si frázi, která Vám dané slovo připomene. Například „To úplně závisí na Vás“. Tímto způsobem získáte spoustu užitečných detailů (předlohy, články, slovní pořadí atd.), A co je nejdůležitější, budete moci tuto větu říci, když ji budete potřebovat. Samotné slovo by mělo být zvýrazněno, nebo podtrženo.

2. Po dobu 7 dní byste si tento výraz měli opakovat 1-2 krát. Nebojte se, slovo si zapamatujete, ale musíte se plně soustředit a pokusit se pochopit, co opravdu říkáte.

3. Po 7 dnech každodenního opakování byste si měli dopřát týdenní přestávku. Po přestávce si přečtěte frázi třikrát během 10 sekund. Měli byste to dělat nahlas, citově a jasně, s plnou koncentrací.

4. O 2 týdny později jej znovu přečtěte nahlas (3x za 10 sekund).

70 + 10 + 10 = 90 sekund.

Tato strategie Vám umožňuje zakotvit výraz do Vaší paměti.

Všechno toto bylo ověřeno autorem této metody!

Abyste se vyhýbali novým a neznámým frázím, měli byste postupně rozšiřovat svou slovní zásobu: ne každý den, ale přibližně třikrát týdně.

Samozřejmě budou vždycky existovat těžká slova a fráze. Pokud na ně nemáte dostatek času, budete muset lépe pracovat. To bude vyžadovat soustředěnost, jasné a emocionální opakování každé fráze 10-15 krát po dobu 2-3 dnů.

Proč to opravdu funguje?

Naše paměť má velmi zajímavou vlastnost. Informace si lépe zapamatujeme, pokud je vidíme, nebo slyšíme v 7-9 různých situacích.

To je počet, díky kterému si neurony mozku vybudují silné spojení mezi sebou. Pokud existuje méně opakování, spojení neuronů není dostatečně silné a informace postupem času zapomínáme.

Důležité! Dodržujte opakování!

Vytvořte si speciální graf, který bude sledovat přesně to, kolik opakování určité fráze jste již udělali.

Může to vypadat takto: poté, co jste si napsali frázi, zaškrtněte si ji. Po 7 dnech zvýrazněte řádek růžovou barvou. Po dvou týdnech zvýrazněte čáru žlutou barvou.

Staňte se Buddhou na recepci královny Alžběty.

Při opakování slov potřebujete pouze 2 věci:

1. Úplnou koncentraci

Během 10 sekund opakování byste se měli plně soustředit na nový výraz. Měli byste přesně vědět, co znamená.

Pokud si uvědomíte, že mechanicky opakujete frázi, je to v pořádku. Stačí se zastavit a vrátit se k části fráze, kde jste ztratili svou koncentraci.

2. Být emočně zapojený

Když opakujete nové fráze, představte si, že mluvíte s královnou Alžběžtou, flirtujete s Georgem Clooneym, nebo se hádáte s Harrym Potterem. Je důležité, abyste byli emocionální. Emoce jsou silným akcelerátorem memorizace.

„90 sekundová metoda“ funguje neuvěřitelně dobře. Ale slova si opravdu zapamatujete, pokud je začnete používat ve slovní zásobě vědomě. Toto je jedno z hlavních tajemství!

„Pokud slova nepoužíváte, ztratíte je. Příště, když budete mluvit anglicky, použijte novou slovní zásobu namísto slov, která znáte  již dlouho. Jinak budete mít obrovskou slovní zásobu slov, kterou nikdy nepoužijete.“

– Anton Brejestovski –

Takže jste připraveni tuto metodu vyzkoušet? Nebo máte svůj vlastní způsob výuky cizího jazyka? Podělte se o své zkušenosti níže v komentářích.