David Hampl
2 října, 2019

Jaký jste řidič? Myslíte si, že všechna pravidla ovládáte bez potíží a žádná situace vás nemůže překvapit? Tak proč se neotestovat a nepodívat se pravdě do očí? Spousta lidí, kteří se považují za spolehlivé řidiče, v tomto testu pohoří!

Kdo má přednost?

Křižovatka vypadá velmi jednoduše a připomíná nám učebnicovou křižovatku z dob, kdy jsme ještě chodili do autoškoly. Určitě si na takové obrázky také vzpomínáte. Tehdy jste se museli pořádně zamyslet, abyste neudělali chybu. Ale jak jste na tom dnes? Je vám hned jasné, kdo má přednost? Které z aut by mělo jet první, druhé a poslední? Situace nemusí být vůbec tak jasná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Podívejte se pozorně na obrázek. Křižovatka má tvar písmene T a nenachází se na ní světelná signalizace. Tak co si myslíte? Ve chvíli, kdy na silnici chybí semafory, je nutné řídit se tzv. pravidlem pravé ruky. I když se tato situace může zdát zbytečně nepřehledná a v reálu by si řidiči vzájemně gesty dali najevo, kdo má jet, přesto existuje i pro takovouto situaci učebnicové řešení.

Řešení je snadné, ale kdekdo může chybovat

Jelikož modré auto v tom momentě nemá po své pravici žádné auto, projede křižovatkou jako první. Poté by ho mělo následovat zelené auto a až úplně nakonec červené, které odbočuje doleva. Tak jak jste dopadli? Odpověděli jste správně? A rozumíte, proč to tak je?

I s takovouto situací se na silnici můžete snadno setkat. Zejména na venkově, kde semafory často chybí a vše je tedy jen na vás a znalostech z autoškoly. I když se málokdy stane, že by se řidiči v takové situace nedokázali nějak dohodnout, rozhodně by pro vás mělo být varovným znamením, pokud jste nedokázali posoudit situaci správně. Možná je pak načase zopakovat si nějaké základy autoškoly. Nikdy nevíte, kdy se to může hodit. A mít jistotu, že vy jste udělali vše správně, je také hodně důležité.

Sdílejte článek