David Hampl
15 května, 2019

Příroda je nejenom krásná, nebo tajemná. Příroda dokáže být také velmi silná, pokud mluvíme o účincích na naše zdraví. Většina lidí z přírody užívá hlavně vitamíny a minerály obsažené v tom nejznámějším jídle. My ale musíme říci, že jsou i různé méně známé plodiny. Sem se rozhodně řadí amarant. V čem je unikátní a jak dokáže lidskému zdraví pomáhat? Seznamte se.

Co je to amarant?

Nevíte, co to amarant je? Dá se říci, že se jedná o rostlinu velmi blízkou obilovinám. Ale s tím rozdílem, že je přirozeně bezlepková. Také má na rozdíl od obilovin mnohem více využití, což samozřejmě usnadní použití v samotném jídelníčku. Unikátní je, že zatímco dnes se na amarant zapomíná, tak v minulosti se jednalo o zcela běžnou potravinu slovanských národů. Byla to dobře dostupná plodina a tak si ji mohl dovolit každý. A právě díky pravidelné konzumaci se lidé mohli těšit jak dlouhého věku, tak i zdraví.

Bohužel došlo k tomu, že později objevil zákaz spojený s pěstováním této rostliny. To samozřejmě znamenalo, že téměř zmizela. A tím také začalo mizet i lidské zdraví. Naštěstí je vše jinak a dnes už je amarant zase dostupný. A proč ho do svého jídelníčku zařadit? Budete překvapeni jeho silou!

Obsahují mnoho prospěšných látek

Když se na ně podíváme, tak se jedná například o vitamíny a minerály které jsou obecně známé, ale jedná se například také o pektin, dále také karoten, lysin, ale i různé minerální soli. To vše v poměrně velkém poměru, což dělá z amarantu unikátního pomocníka pro lidské zdraví. Těžko najít jinou plodinu, která by toho obsahovala tolik.

Jsou plné zdravého oleje

Rostlinné oleje jsou něco, co je třeba organismu pravidelně dodávat. A právě amarant ho obsahuje více než dost. A to více, než například doporučené různé druhy ořechů, stejně jako různé druhy semen. V tomto směru lze efektivně bojovat proti řadě zdravotních problémů.

Obsahují vitamín C a řadu dalších prvků

Listy amarantu jsou plné důležitého vitamínu a silného antioxidantu, kterým není žádný jiný, než vitamin C. Právě ten je zde ve vysoké koncentraci. Tím to ale nekončí, jelikož zapomínat nelze také na vápník, draslík, zinek nebo mangan. To je dohromady koktejl, který dokáže prospívat celému lidskému tělu.

Zaujme množstvím antioxidantů

Není to jenom již zmíněný vitamín C, ale jsou to i četné jiné antioxidanty, které tato rostlina obsahuje. Díky tomu prospívá jak lidskému zdraví, tak nelze zapomínat také na to, že podporuje fungování a krásu celého těla.

Jak může být amarant používaný?

Možnosti využití jsou skutečně bohaté a unikátem je to, že se dá v podstatě zužitkovat celá rostlina. Pokud se podíváme na několik variant, tak se dá amarant využít jako náhrada obilovin. Také nelze zapomínat ani na využívání jeho oleje. Stejně tak z něho můžete připravovat různé odvary nebo třeba čaje, či sirupy a limonády. Také je možné jeho využití do salátů.

K čemu všemu může být použitý?

Když jsme zmapovali jeho bohaté složení, nelze zapomínat ani na možnosti jeho využití, které jsou také celkem bohaté. Máme-li se na ně podívat, tak pomáhá střevům, játrům, stejně jako umí zmírňovat různé nádory. Také nelze opomenout pozitivní vliv na kůži, kde umí hojit rány a obnovovat její zdraví a krásu. Stejně tak si poradí s různými infekcemi, nebo také plísněmi.

Zaujme i tím, že ho lze použít i na obličej a vlasy, které velmi dobře vyživí a dodá jim krásu. Unikátní je také fakt, že reguluje hladinu krevního cukru, pomáhá lidem zhubnout, stejně jako dokáže blahodárně působit na lidské zažívání.

Sdílejte článek