David Hampl
24 května, 2019

Myslíte si, že svou klávesnici znáte velmi dobře? Potom jste skutečným počítačovým odborníkem. Většině ostatních by ale stačilo mít zde pouze klasická čísla a písmena, jelikož ostatní klávesy doslova ani nepoužívají. V podstatě ani nevědí, k čemu zde jsou. Právě pro ně bude tento článek. V něm se podíváme na zajímavých 13 klávesových zkratek nebo tlačítek, které jsou zajímavé, které usnadní život a které mohou odhalit řadu skrytých věcí.

F2

Toto tlačítko najdete v horní části vaší klávesnice, a to v její levé části. k čemu vůbec slouží? Díky němu můžete snadno přejmenovat soubory nebo složky. Bez nutnosti složitého klikání myší pravým tlačítkem.

Alt + F4

K čemu je určená tato klávesová zkratka? Je to zavírání. Potřebujete zavřít aktuální okno, nebo ukončit program? Už nemusíte najíždět na křížek, jelikož vše zavřete díky vaší klávesnici.

Alt + Backspace

Jedná se o kombinaci, kterou lze označit jako krok zpět. Pokud se vám něco smazalo nebo zmizelo, zkuste tuto klávesovou zkratku a dojde k tomu, že se objeví onen poslední krok.

Ctrl + Shift + N

Tato klávesová zkratka vypadá poměrně komplikovaně, jelikož už je nutné zmáčknout tři klávesy najednou. Když to vyzkoušíte v některé z otevřených složek, vytvoří se vám nová. Pokud to vyzkoušíte v některých internetových prohlížečích, tak dojde k tomu, že se vám vytvoří nová karta.

Ctrl + T

I tato klávesová zkratka je použitelná v internetovém prohlížeči. A i ona dokáže otevřít novou kartu. Oproti předchozí je nejenom jednodušší, ale zaujme také to, že je univerzální.

Ctrl + Shift + T

Další ze zkratek, kterou využijete při prohlížení internetu. Stalo se vám někdy, že jste si omylem zavřeli prohlíženou kartu? Už nemusíte zoufat, jelikož po stisknutí této kombinace se vám opět otevře.

Alt + Tab

Máte rádi zmatek a chaos, s čímž je spojeno také to, že máte na svém počítači otevřenu velkou spoustu oken? Pokud ano, dá se mezi nimi přepínat poměrně jednoduše, a to právě s využitím této jednoduché klávesové zkratky.

Ctrl + Esc

Co když zmáčknete tuto zkratku? Nemusíte se obávat, nic špatného se nestane. Díky ní se vám otevře nabídka „Start“. Stane se to stejné, jako byste myší klikli vlevo dole na ploše na dané tlačítko.

Windows + L

Mnoho lidí si myslí, že ikonka „Windows“ je na klávesnici zcela zbytečně. Tak tomu není, jelikož díky ní je možné vyvolat celou řadu zajímavých funkcí. Jednu z nich přináší tato zkratka určená tomu, kdo se chce ze systému co nejrychleji odhlásit.

Windows + M

I tato klávesová zkratka dokáže aktivovat poměrně zajímavou a rozhodně také poměrně zásadní funkci. Pokud máte otevřených hodně oken, stačí použít tuto klávesovou zkratku a dojde k tomu, že se všechny minimalizují.

Windows + Tab

Jedná se o zcela opačnou zkratku, než byla ta předchozí. Pokud dojde k tomu, že ji stisknete, tak se vám zobrazí všechna okna, která mohla být doposud minimalizována.

Shift + Del

Než ji stisknete, tak si raději přečtěte, co tato zkratka konkrétně dokáže. Její unikát je v tom, že díky ní smažete jednotlivé vybrané soubory. Díky této zkratce se aktivuje kompletní smazání souborů, nikoliv jenom situace, kdy je takzvaně vyhodíte do koše. Proto pozor.

Ctrl + Alt + Del

Jedna z nejznámějších zkratek, která se používá ve chvíli, kdy se vám počítač sekne a na nic nereaguje. Pokud zkratku použijete, otevře se vám takzvaný správce úloh, ve kterém můžete pozavírat to, co vám počítač blokuje.

Sdílejte článek