David Hampl
10 června, 2019

Komáři umí znepříjemnit život asi každému. Navíc se jich velice obtížně zbavuje – kupované repelenty nejen, že ne vždy fungují, ale jejich pořizování může nepříjemně zatížit vaši peněženku. Přinášíme vám návod na účinný domácí repelent, na které vám bude stačit jen pár ingrediencí a pár minut vašeho času.

Komáři, nepřátele večerního posezení

K létu neodmyslitelně patří dlouhé a vlahé večery strávené na zahradě (nebo verandě) při příjemném přátelském posezení. Každý, kdo si takhle rád vychutnává sklenku dobře vychlazeného vína jistě dosvědčí, že máloco umí tak zkazit příjemnou náladu, jako hejno neodbytných komáru.

Boj s komáry by se neměl brát na lehnou váhu. Tenhle nepříjemný hmyz:

  • přenáší nemoci
  • jsou čím dál agresivnější
  • zasažené místo dlouho svědí
  • obtížně se jich zbavuje

Naštěstí ale víme, co za suroviny jim opravdu nevoní a jak jim v jejich hodování na naší krvi zabránit.

Co na přírodní repelent potřebujete

Pokud se chcete pustit do výroby repelentu, který komárům tzv. zatne tipec, budete potřebovat pár ingrediencí, které mají jednu společnou vlastnost – komáři je opravu nemají rádi.

Nachystejte si 10 kapek eukalyptové silice, 10 kapek esenciálního citronového oleje, plátek citrónu, plátek limetky, několik snítek rozmarýnu, plovoucí svíčku a 1 sklenici.

Jak si repelent vyrobit?

Nejdřív si najděte vhodnou sklenici. Na její dno vložte plátky citrónu a limetky. K nim přidejte ještě snítky rozmarýnu – optimální množství jsou přibližně tři až čtyři snítky.

Sklenici do tří čtvrtin zaplňte čerstvou vodou. Předejde esenciální ojel s citrónovou vůní i eukalyptovou silici. Dejte si pozor, aby opravdu šlo o silice. Tato ingredience se často zaměňuje za esenciální olej a konečný výsledek pak zdaleka není tolik účinný, jak by mohl být.

Ve chvíli, kdy je repelentní směs již takhle připravená,  už jen zbývá vložit do sklenice plovoucí svíčku, rozsvítit ji a vybrat místo, kam repelent (a zároveň dekoraci) umístit.

Další tipy

A co dalšího nemají komáři vůbec rádi? Z babských rad se dozvíme, že komáři vůbec nemají rádi vůni hřebíčku. Jednoduchého znásobení hřebíčkové vůně docílíte tím, že hřebíček naložíte např. do alkoholu nebo do alpy. Takový roztok skvěle působí i na svědivé komáří bodnutí.

Jako prevence skvěle funguje vitamín B. Je vědecky dokázáno, že jak komáři, tak klíšťata, se méně chytají na lidi, kteří mají dostatečné množství vitamínu B než na ty, kterým vitamín B chybí.

Pokud se nebojíte nepříjemného zápachu česneku, tak i ten spolehlivě odradí komáry. Výborným řešením je, když nasekáte pár stroužků česneku a ty kousky zalijete vodou. Pak tu misku stačí položit do okna nebo na stůl – a komáry by měla nelibá vůně odradit a zajistit vám večerní klid.

Máte nějaký svůj vlastní způsob, jak bojujete s komáří havětí?

Sdílejte článek