10 potravin, které pročistí váš organismus během celého roku!

V dnešní době mnoho z nás žije rychlý životní styl. To často znamená, že málo spíme, hodně se stresujeme, málo pijeme čistou vodu a jíme jen zpracované potraviny a fast food. Bohužel tento životní styl negativně ovlivňuje celý náš organismus a s přibývajícím věkem začneme pociťovat následky tohoto životního stylu. Naštěstí i po dosažení 50 let si můžete vyčistit organismus bez použití chemie a spolehnout se pouze na konzumaci určitých potravin.

Červená řepa, česnek a cibule

Vlastnosti červené řepy jsou obecně známé a doporučuje ji dokonce i mnoho lékařů pro pacienty s vysokým cholesterolem. Obsahuje mnoho antioxidantů, které pomáhají regenerovat buňky v játrech, díky čemuž se zbavíte přebytečných toxinů, které se nachází ve vašem těle. Dobrou zprávou je, že ji můžete konzumovat syrovou, nakládanou i pečenou. V každém případě získáte mnoho vitamínů a minerálů, které jsou pro tělo nezbytné a pomohou ke komplexní detoxikaci těla.

Česnek i cibule fungují jako přírodní antibiotika. Najdeme v nich totiž flavonoidy, které patří mezi nejúčinnější antioxidanty, které pomáhají k detoxikaci jater. Pomáhají čistit játra a odstranit toxiny z vašeho organismu, včetně celého trávicího systému. Podle odborníků mají antibakteriální, antiparazitické a imunosupresivní účinky, takže byste na cibuli a česnek neměli zapomínat. Přidat je můžete prakticky do jakéhokoli pokrmu, který běžně připravujete.

Čtěte také: Česnek každé ráno vás postaví na nohy

Okurky a mrkev

Salátové okurky jsou velmi zdravé a pomohou vám s přirozenou hydratací. Navíc se jedná o přírodní diuretika. To znamená, že se jedná o močopudnou zeleninu, díky které ze sebe dostanete toxiny. Jestli máte problémy s nadýmáním nebo zadržováním vody v těle, měli byste se na tuto zeleninu soustředit. V případě, že jste snědli něco hodně slaného, můžete díky okurkám stáhnout slanou chuť, která není pro většinu z nás příliš příjemná.

Mrkev je bohatá na betakaroten, který z něj dělá jeden z nejcennějších druhů zeleniny. Kromě toho, že působí pozitivně na oči, má také kladný vliv na kardiovaskulární systém a pomáhá zlepšovat imunitní systém. Z tohoto důvodu byste ji měli konzumovat hlavně během zimy. Nezáleží na tom, jestli si ji dáte syrovou, dušenou, vařenou, pečenou nebo ve formě šťávy. Nemusíte to s ní přehánět, ale na detoxikaci organismu se jedná o důležitého pomocníka.

Zázvor, pampelišky a zelený čaj

Zázvor má blahodárné účinky na imunitní systém. Z toho důvodu byste ho měli dát vždy, když na sobě pocítíte nachlazení. Zároveň ale také zlepšuje produkci žaludečních kyselin, chrání před infekcemi a stimuluje metabolismus. Díky podpoře jater se můžete těšit také na účinnou detoxikaci organismu. Konzumovat ho můžete ve formě čaje s citronem, anebo ho jednoduše přidejte do polévek, omáček, indických pokrmů nebo do salátu.

Pampelišky by vás možná vůbec nenapadly, ale mají velmi dobré účinky na tělo. Podporují činnost jater a odstraňují nečistoty z krevního řečiště. Jestli nemůžete sehnat pampelišky, vyzkoušejte zelený čaj. Obsahuje kofein a antioxidanty, které vás ráno probudí, pomohou zmírnit nadýmání a působí močopudně, takže se zbavíte také zadržování tekutin.

Jogurt

Jogurty jsou velmi bohaté na probiotika a bakterie, které jsou prospěšné pro trávicí systém. Díky tomu budou vaše střeva fungovat mnohem lépe a průběžně odstraňovat toxiny z těla. Nízkotučné jogurty se zdají jako zdravější alternativa, ale ve skutečnosti obsahují hodně cukrů, takže se jim raději vyhýbejte. Živé bakterie a kultury budou nejlepší volbou, která vám dodá přesně to, co potřebujete.

Semínka a ořechy

Všichni velmi dobře víme, že ořechy a semena obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou klíčové v jídelníčku zejména pro vegetariány a vegany, kteří nekonzumují tučné ryby. Nejlepší jsou mandle, vlašské ořechy, lněná a slunečnicová semínka. Všechny ořechy a semínka jsou přínosná pro mozek, ale mohou vám také zlepšit náladu, poskytnout hodně vlákniny a odstraní toxiny z jater.

Lněná semínka potlačují chuť k jídlu, díky čemuž vám pomohou zhubnout. Slunečnicová semínka zase pomáhají stabilizovat krevní tlak, protože obsahují hodně hořčíku. Vlašské ořechy detoxikují játra a všechny tyto produkty vám pomohou s tukem kolem jater a správnému fungování celého organismu. Nesmíte to s nimi přehánět, protože obsahují velké množství vlákniny.

Citrusy

Citrusové plody obsahují hodně vitamínu C, mnoho antioxidantů a podporují metabolismus. Blahodárně působí také na jaterní enzymy, které odstraňují toxiny z organismu. Nejlepším začátkem nového dne bude sklenice čisté vody s plátkem citronu, která vás postaví na nohy. Přidat ale můžete také šťávu z jednoho citronu nebo limetky a k tomu špetku mořské soli nebo medu. Pijte tento nápoj na lačný žaludek a během pár dnů zaznamenáte první změny.

Zdroj: irecept.cz