4 důvody, proč byste před spaním neměli používat telefon

Přes den, kdy chodíme do práce nebo se staráme o domácnost, většinou na sociální sítě a čtení zpráv či další virtuální komunikaci nemáme moc čas. Proto si bereme telefon do postele a poslední půlhodinu nebo hodinu před spaním tyto „resty“ doháníme. Lékaři ale před tímto každodenním rituálem varují, protože může být nebezpečnější, než bychom čekali.

Jaké problémy může telefon způsobit?

Pokud i vy patříte mezi osoby, které před spaním nemohou odolat pokušení lehnout si chvíli s telefonem v ruce do postele a následně si ho na spaní pokládat na noční stolek, měli byste vědět, co takové chování může udělat s vaším tělem. Některé studie naznačují, že používání telefonu před spaním může mít dokonce negativní dopad na zdraví.

Pokud vás trápí bolest krční páteře, časté používání telefonu v posteli může problém ještě zhoršit. Když nakláníte hlavu dopředu, abyste se podívali na obrazovku, dochází k místnímu svalovému napětí, které způsobuje bolest. Pokud je pro vás těžké zbavit se tohoto zvyku a u telefonu sedět, zkuste jej alespoň držet ve výši očí. Hitem jsou také tzv. líné brýle, díky kterým hlava zůstává ve vodorovné poloze.

https://www.novochag.ru/

Potíže se zrakem

Mlha před očima a rozmazané vidění. Tak pravidelní uživatelé telefonu před spaním popisují své zážitky a pocity. Podobné příznaky se objevují v důsledku přetížení zraku a křečí akomodace oka. Faktem je, že když se na obrazovku díváte delší dobu, vaše vidění začne být rozostřené a chvíli trvá, než se vrátí do původního stavu.

Čočka oka totiž dočasně ztrácí schopnost přizpůsobit se vnímání objektů na blízko i na dálku. Dochází ke křečím akomodačních svalů a oko začíná obraz vidět rozmazaně a mlhavě. Pokud chcete chránit své oči, ale telefonu před spaním se vzdát nedokážete, snižte alespoň jas obrazovky na minimum a nepoužívejte telefon příliš dlouho. Na spaní ho pak vypněte, aby vás v případě, že nebudete moci usnout, nelákalo vzít ho opět do ruky.

https://www.novochag.ru/

Problémy s usínáním

Slyšeli jste někdy o nebezpeční modrého světla? Jeho hlavním zdrojem v přírodě je slunce, v každodenním životě jsou to elektronické přístroje. Modré světlo stimuluje zvýšenou produkci melatoninu neboli hormonu hypofýzy, což má špatný vliv na náš emoční stav a vede k narušení přirozených biorytmů. Člověku se pak hůře usíná, špatně spí a po ránu se cítí neodpočatý. Při poruchách spánku se zhoršuje nálada a klesá výkonnost.

Používáním telefonu před spaním může trpět i naše pleť. Kvůli nadměrnému namáhání svalů obličeje se změny související s věkem zdají patrnější a kvůli neustálému sklonu hlavy se na krku objevují nežádoucí rýhy a záhyby. Za drahou péči o pleť můžete pak utratit všechny své peníze, ale jeden jediný zlozvyk veškeré úsilí anuluje. Stojí tedy za to telefon alespoň před spaním odkládat a nebo ho používat v takové poloze, kdy se svaly nebudou namáhat.

Zdroj: novochag.ru