5 příznaků, podle kterých můžete poznat nákazu koronavirem

Máte podezření, že jste se nakazili koronavirem, ale nejste si úplně jistí, protože nemáte žádné typické příznaky? Existuje několik dalších nepatrných příznaků, které mohou poukazovat na probíhající nákazu. Nevýhodou však je, že se dají až příliš snadno zaměnit s obyčejným nachlazením. V článku se dočtete, na co si dát hlavně pozor a které příznaky mohou být varovným znamením, že je čas vyrazit na testy.

Silnější příznaky nachlazení

Každý člověk má několik zkušeností s proděláním běžného nachlazení. Pro některé jde o rutinní záležitost hlavně během podzimních či zimních měsíců, kdy jde o výrazně více rizikové období. Není potom větší problém odlišit běžné nachlazení od toho silnějšího, které může být způsobeno právě koronavirem. Konkrétně můžete pozorovat například tyto dílčí příznaky:

  • Silné bolesti hlavy
  • Zvýšená teplota až horečka po dobu více dní
  • Problémy s trávením ve formě zvracení či průjmu

Výrazné zhoršení chuti nebo čichu

Jedním z takových jasných a poměrně signálních příznaků nákazy koronavirem je výrazné omezení až úplná ztráta chuti nebo čichu. Objevují se také případy, kdy lidé nic necítí a zároveň ani nevnímají chutě. Právě tento jev je pro COVID-19 specifický a bývá důvodem, proč se vypravit na testy nebo dodržovat izolaci od ostatních osob. Zhruba do týdne by se měl problém zlepšovat, ale plný návrat čichu může trvat klidně i déle než měsíc.

Čtěte také: Starý trik našich babiček pro velmi klidný a spokojený spánek

Padání vlasů

Nejde o tolik typický příznak, ale spíše o průvodní jev. Vlivem stresu a obav z nákazy může dojít ke zvýšenému vypadávání vlasů. V rámci prevence se tak snažte zapracovat i na kvalitní a pestré stravě s dostatkem vitamínů a minerálních látek. Objevovat se může také problém s lámavými nehty nebo zhoršení kvality pleti.

Dušnost

Nepříjemným vedlejším účinkem po infekci koronavirem je dušnost a problémy s dýcháním. Nemusí se nutně objevovat kašel, ale u dříve běžných činností najednou začnete pozorovat obtíže s dýcháním. Zde si pečlivě hlídejte, aby dušnost nepřekročila pomyslnou únosnou mez. V takovém případě, kdy se skutečně nemůžete pořádně nadechnout a máte problémy, se raději obraťte na svého lékaře. V akutních případech je na místě také zavolání rychlé lékařské pomoci pro zajištění adekvátní a dostatečné léčby.

Výrazná únava

Nepříjemným jevem při nákaze koronavirem je dlouhodobá a poměrně výrazná únava. Podle již dostupných data navíc může únava přetrvávat až několik měsíců. Aby byl pocit vyčerpání o něco méně patrný a lépe snesitelný, je nesmírně důležité dodržování zdravého životního stylu a kvalitní spánkové hygieny. I tyto zdánlivě obyčejné věci vám mohou pomoci s rychlejším zotavením a snížením dopadů na váš běžný každodenní život. Dostatek vitamínů a minerálů ze stravy pomůže i s posílením imunitního systému.