6 důvodů, proč vaše tělo zadržuje vodu

Celoročně (hlavně v létě) se může stát, že máte nateklé nohy, chodidla nebo kotníky. Často s tím mají problémy také těhotné ženy. Jestli se chcete tohoto nepříjemného problému zbavit, měli byste upravit svůj každodenní jídelníček. Otoky jsou typické také pro lidi, kteří mají sedavé zaměstnání nebo mají málo pohybu. Poradíme vám, co můžete udělat pro své zdraví a zbavit se oteklých nohou.

Příliš mnoho sodíku nebo málo vitamínu B6

Častým důvodem pro zadržování vody v těle je příliš vysoký příjem sodíku. Sůl je samozřejmě při vaření důležitá, ale měli byste snížit její množství, jestli máte problémy s oteklými končetinami. Sůl navíc není jediným zdrojem sodíku. Nachází se také v konzervách, zpracovaném masu nebo koření.

Dalším důvodem pro zadržování vody je také nedostatek vitamínu B6, které pečuje o rovnováhu vody v organismu. Tento vitamín můžete doplnit konzumací kuřecího masa, tuňáka, krůty, hovězího masa, sušeného ovoce, slunečnicových semínek, banánů nebo pistácií.

Čtěte také: Možná jste prodělali koronavirus a nemáte o tom ani tušení

shutterstock.com

Málo draslíku nebo vody

Další složkou, která vám možná chybí v těle, je draslík. Také tento minerál se stará o správné fungování orgánů i buněk, které mohou zadržovat vodu. Draslík můžete doplnit pomocí doplňků stravy, ale najdete ho také v melounech, bramborách nebo banánech.

Paradoxně může za zadržování vody v těle také dehydratace. Pravidelné pití dostatečného množství vody povede k tomu, že otoky nohou zmizí. Pijte dostatek vody a vyhýbejte se nápojům, jako je káva, alkohol nebo černý čaj. Uvidíte, že voda z vašeho těla rychle zmizí.

Málo hořčíku nebo příliš mnoho nezdravého jídla

Velmi důležitou složkou v těle je také hořčík. Ten dokáže snížit zadržování vody v těle, ale také pečuje o mnoho tělesných funkcí. Přirozeným způsobem ho můžete doplnit konzumací sušeného ovoce, jogurtů, ořechů, avokáda, listové zeleniny, hořké čokolády, hrachu, špenátu nebo celozrnných obilovin.

Zpracovaná jídla také mohou podpořit zadržování vody. Obsahují hodně sodíku i umělých sladidel, které vyvolávají hromadění tekutin. Jestli chcete tento efekt zvrátit, měli byste si udělat detox pomocí bylinek, jako je fenykl, ibišek, pampeliška, kopřiva nebo česnek.

Zdroj: alternativnimagazin.cz