6 příznaků krevní sraženiny, které musíte znát!

Srážení krve je neuvěřitelně důležitou funkcí našeho těla. Bez této funkce nemůže náš organismus fungovat. Při každém říznutí dochází ke sražení krve, která působí jako ochrana před ztrátou velkého množství krve. Ke krevním sraženinám bohužel může dojít také uvnitř cév, které vás mohou stát život. Dokáží totiž ucpat cévy a způsobit velké zdravotní problémy. Jak poznat příznaky tzv. trombózy?

Otoky, bolest nebo zarudnutí

Ke krevní sraženině uvnitř cévy může dojít po zranění, u kterých nedošlo ke krvácení. Na první pohled může jít jen o modřinu, ale pod povrchem se vytvoří sraženina, která ohrozí váš život. Prvním signálem při krevní sraženině je otok končetiny. Končetinám totiž v takovém případě chybí kyslík, špatně se prokrvují a dochází tím k jejich otékání.

S tím souvisí také bolest v rukou nebo nohou. Jestli vás bolí ruka nebo noha a máte pocit, že ohnisko bolesti je měkké a horké na dotek, může to znamenat přítomnost krevní sraženiny. Modřiny jsou naprosto běžné a riziko nepředstavují. Jestli uvidíte červené proužky na kůže, které se táhnou podél žil, měli byste být na pozoru. V tomto případě musíte okamžitě kontaktovat lékaře nebo jet na pohotovost.

Čtěte také: Václav Kopta se rozhodl žít zdravě! Po návratu do Česka navštívil svého lékaře, který mu sdělil šokující diagnózu

https://www.pexels.com/

Bolest na hrudi, dušnost a kašel

Bolest můžete pociťovat také na hrudi vždy, když se snažíte zhluboka nadechnout. Tomuto příznaku také věnujte hodně pozornosti, protože to může signalizovat krevní sraženinu v plicích. Ta je extrémně nebezpečná a někdy ji lze zaměnit za příznaky mrtvice. V obou případech ale musíte být velmi opatrní a ihned kontaktovat lékaře.

Trombóza v plicích může vést k embolii, která váš může stát život. Nesmíte to proto podceňovat. Dušnost nebo kašel jsou dalšími příznaky, které ukazují na plicní trombózu. Objevit se mohou také závratě, zvýšený tlak nebo pulsující pocit v hrudníku. Kašel je sice běžným příznakem, ale jestli nejste nachlazení, měli byste si na něj dávat velký pozor.

Zdroj: ohlyad-dnya.net.ua