8 znaků, že trpíte depresemi, aniž byste o tom věděli!

Deprese je někdy nazývána „mor 21. století“. Studie ukazují, že je to skutečný zdravotní stav, který lze léčit jako jakákoli jiná nemoc. Nicméně první krok, jak se zbavit toho problému, je pochopit, že Váš stav je vlastně deprese a ne něco jiného. Existují určité znaky, o kterých byste měli vědět, abyste je mohli správně identifikovat.

Dnes Vám proto poskytneme seznam těch nejběžnějších známek toho, že trpíte depresemi a měli byste se poradit se svým lékařem.

Cítíte se unavení.

Čtěte také: Lopuchové listy zaházela maltou a vytvořila si ten nejkrásnější zahradní chodníček! Nic originálnějšího jsme v životě neviděli!

Nedostatek energie trvá po mnoho dní v řadě, i když se Vaše rutina příliš nezměnila. Jste unaveni, jakmile se probudíte.

Cítíte se bezcenní a bez života.

Možná začnete věřit, že jste zbyteční. Mohou se také objevit sebevražedné myšlenky a možná nebudete mít strach ze smrti, protože nevidíte žádný smysl života.

Máte problémy s koncentrací a/nebo s pamětí.

Začnete zapomínat na důležité věci a nemůžete si snadno vzpomenout na jména ani telefonní čísla. Poslouchat někoho, nebo číst knihu se stává problémem, protože se nedokážete soustředit na to, co se děje.

Máte spánkové problémy.

Může to být buď nespavost, nebo spíte delší dobu. Dokonce i po dlouhé noci v posteli stále potřebujete spát. Nemáte žádnou energii a máte pocit, že byste mohli strávit celý den v posteli.

Vaše váha se mění.

Náhle nabíráte na váze, nebo naopak hubnete. Mohla se Vám také vyvinout enormní chuť k jídlu, a tak cítíte neustálý hlad, bez ohledu na to, kolik jíte. Nebo naopak přestáváte mít chuť k jídlu.

Nic Vám nepřináší potěšení.

Dokonce i věci, aktivity a lidé, které jste dříve milovali, nepřinášejí do Vašeho života radost. Jste neustále unudění, unavení a nemáte touhu věnovat se svým celoživotním koníčkům, nebo se setkávat s Vašimi nejlepšími přáteli.

Vaše nálada je disfunkční.

Cítíte se neustále smutní, úzkostliví, nebo podráždění a nemůžete přesně určit jasný důvod.

Vaše zdraví se zhoršuje.

Náhle trpíte bolestmi, nejčastěji v kloubech nebo zádech, a můžete mít problémy se zažíváním. Ani jedno z nich nemá snadno vysvětlitelný důvod (jako trauma nebo masný oběd) a nedají se vyléčit běžnou lékařskou péčí.

Pamatujte si, že všechny příznaky deprese jsou zpravidla nepřetržité. Pokud Vy, nebo Vaše rodina či přátelé projevíte známky deprese, stojí za to mluvit s lékařem, který může zkontrolovat Váš, nebo jejich stav mysli a přiřadit správnou léčbu.

Jaká je léčba deprese a lze jí zabránit?

Podle konkrétní situace pacienta může lékař doporučit sezení, nebo léky. Léčba může také obsahovat doporučení pro extra fyzickou aktivitu, světelnou terapii, domácí terapii, elektro, nebo magnetickou simulaci a další druhy léčby.

Existuje celá řada studií, které se snaží poskytnout metody prevence deprese. Jeden z nich uvádí, že některé formy deprese, zejména tzv. Sezónní deprese (ta, která se zhoršuje během studené a temné části roku), se může léčit příjmem vitamínu D. Nicméně nezačínejte užívat tablety bez konzultace s lékařem.

Odborníci doporučují, aby lidé z rizikových skupin deprese pravidelně konzultovali s odborníky. Proti jakémukoli onemocnění lze lépe bojovat, pokud je pozorováno již v rané fázi.

Všimli jste si některého z těchto znaků u sebe, nebo u svých blízkých? Možná je čas uvažovat o tom, že půjdete za odborníkem.

Dejte nám vědět v komentářích, pokud si myslíte, že na seznamu není vše. Budem rádi za Vaše zkušenosti a názory!