Barva moči může vypovědět mnohé. Odhalí komplikace i možné nemoci

Moč může být zbarvená do různých odstínů, od těch nejsvětlejších po tmavě hnědou až načervenalou. Může to signalizovat mnoho informací o zdravotním stavu jedince. Barva moče může být také prvním příznakem závažného onemocnění, u kterých je třeba brzká diagnostika a nasazení léčby. Zjistěte, jak snadno odhalit možné problémy pomocí barvy moče.

Co může odhalit barva moči?

Každá barva moči může značit jiné zdravotní komplikace. Jeden z nejčastějších problémů, který může odhalit právě barva moči, je problém s ledvinami. Stejně tak můžete poznat snížení imunitního systému, škodlivé látky v celém metabolismu nebo nemoc dalších orgánů.

Moč bez barvy nebo s bílým nádechem

Bezbarvá moč, která je spíš průhledná nebo v bílém odstínu, značí jednu zásadní věc — přijímáte až moc tekutin. Vaše tělo nestačí tekutiny absorbovat, a tak tělo nestíhá z pitného režimu získávat všechny živiny, rovnou je ho opět vylučuje. Díky tomu, že se živiny nestačí ve vašem těle uchytit, je přetěžován celý metabolismus, ledviny nevyjímaje.

Čtěte také: Nepodceňuje poškození nervů a věnujte pozornost uvedeným příznakům

Nejčastější a nejzdravější odstín barvy moči je světle žlutá. Díky této barvě lehce poznáte, že vaše tělo správně funguje, stejně jako všechny orgány i funkce očisty krve. S touto barvou moči pravděpodobně udržujete zdravý životní styl i dostatečný pitný režim.

Tmavě hnědá moč může značit problémy

Pokud se vaše moč zbarvuje do tmavých odstínů, tmavě žluté až hnědé barvy, pravděpodobně vám chybí dostatečná hydratace. Ledviny i ostatní orgány fungují správně a žádné škodlivé látky se ve vašem těle neusazují, velkým problémem je ale nedostatek tekutin. V případě tmavé barvy je velká pravděpodobnost také hustější konzistence, což může zapříčinit ledvinové kameny nebo problémy v močových cestách. Zkuste zvýšit příjem vody a uvidíte, že se s každým dnem váš zdravotní stav zlepší.

Jakmile se vaše moč zbarvuje do růžova nebo červena, je nutné zpozornět. Lepší variantou je konzumace červených lesních plodů nebo červené řepy, tyto pokrmy dokážou zbarvit moč i stolici při vylučování. Jestliže jste žádný z uvedených pokrmů nekonzumovali, pak se nejspíš jedná o příměs krve v moči. Může za to například zánět nebo poranění močových cest nebo dokonce vážnější nemoci. Určitě se obraťte na vašeho praktického lékaře, ten vám udělá testy na možný zánět v těle a nastaví patřičnou léčbu.

Moč se zvláštním zabarvením

Vaše moč může být zbarvená také do dalších možných odstínů, než je jen růžová nebo hnědá barva. Zvláštní nádech do modra nebo do zelena může mít leckterý důvod. Hlavním důvodem může být konzumace některých léků, ty mohou zbarvit moč i stolici. Pokud se takové zbarvení objeví bez jasné příčiny, je nutné se hned poradit s lékařem.