Barva nosních tekutin může naznačovat mnoho nemocí!

Z barvy a textury nosních sekretů můžeme získat přibližný obraz o tom, s jakou chorobou naše tělo bojuje. Samozřejmě se musíme poradit s lékařem, abych stanovil přesnou diagnózu a na ní postavenou léčbu. Možná už jste se sami setkali s tím, že se vás lékař ptal na barvu vašich hlenů. Má to samozřejmě dobrý důvod, tak se na něj podívejme.

Nezávadná varianta

Průhledný a tekutý sekret znamená, že se v něm nenachází žádné bakterie, ani infekce. Pokud ho doprovází svědění a skřípání, může se jednat o známku alergické reakce. Zároveň jedním z nejčastějších příznaků alergie je transparentní, ale trochu hustější tekutina, kterou smrkáte. Pokud se vám to stává často, měli byste navštívit s lékařem a alergologii nebo se svým obvodním lékařem.

Bílá, žlutá a zelená

Zdá se to neuvěřitelné, ale nosní sekrety se mohou zbarvit do nejrůznějších odstínů. V případě bílé se jedná o situaci, kdy sliznice vyschnou a vaše tělo se je snaží opět zaplavit tekutinou a zvlhčit. Žlutá se objevuje v případě virových onemocnění. V takovém případě musíte vypít hodně tekutin a co nejvíce odpočívat. Čaj s medem a citrónem vám také rozhodně neublíží.

Čtěte také: 7 zajímavých věcí, které tělu slouží jako obranná reakce

Zelená se vyskytuje při nachlazení, slabosti imunitního systému nebo při infekci. Pokud tento příznak přetrvává déle než deset dní, poraďte se s odborníkem, protože je možné, že problém způsobuje bakteriální infekce. V tom případě budete potřebovat odbornou léčbu a léky na předpis, s největší pravděpodobností vám lékař nasadí některý z druhů antibiotik.

Růžová, červená nebo téměř černá

Růžová nebo červená barva se objevuje v důsledku poranění nosu, kdy mohou být sekrety lehce krvavé. Pokud do půl hodiny nezmizí, měli byste navštívit svého lékaře a poradit se, co dál. Tmavě hnědý nebo téměř černý sekret může být kvůli sražené krvi nebo prachu. Tehdy zkuste nos vypláchnout vlažnou vodou. Dalším důvodem je kouření nebo plísňová infekce.