Barva ušního mazu vám napoví, co vašeho tělo postrádá

Každý z nás se všímá mazu v uších, který produkuje úplně každý člověk. Může vám napovědět, zda je vaše zdraví v pořádku nebo potřebuje vaši pozornost. Pojďte se s námi podívat, jakých zvláštností se můžete u ušního mazu všimnout a čemu věnovat zvláštní pozornost.

Ušní maz produkují speciální žlázy, které jsou umístěné ve zvukovodu uvnitř ucha. Čištění, vyplachování nebo odstraňování mazu z ucha není potřeba, ušní maz i všechny jiné nečistoty odchází z ucha sami. Čemu byste ale měli věnovat pozornost? Zbystřete, pokud je váš ušní maz:

  • mokrý a zelený
  • ve velkém množství
  • moc vlhký nebo naopak suchý
  • příliš zapáchající

Dávejte si pozor na barvu ušního mazu

Pokud čaysto sportujete, můžete si všimnou při produkci potu, že i vás ušní maz je o něco tekutější. Jestliže tomu tak je i mimo sportovní činnost a maz má dokonce modrou či tmavě žlutou barvu, pak je potřeba zbystřit. Takové příznaky mohou totiž znamenat jasnou infekci v uších, která brzy přeroste v bolest. Měli byste co nejdříve navštívit specializovaného lékaře.

Čtěte také: Odvar z oregana a citronu posílí vaši imunitu

Ušní maz se sice automaticky sám z ucha odstraňuje, avšak může také dojít k jeho velkému množství a ucpání celého zvukovodu. Pokud se tak stane, brzy ucítíte bolest, možnou infekci, ale také svědění či může dojít dokonce ke ztrátě sluchu.

Na konzistenci ušního mazu zas tolik nezáleží

Vědci zkoumali ušní maz a při testování zjistili, že každý národ má jinou konzistenci mazu. Například lidská populace v Africe či v Evropě má vlhčí a lepivější ušní maz. Oproti tomu obyvatelé Asie mají v uších suchý maz.

Velkým nezmarem může být chvíle, kdy ušní maz prosákne skrz ušní bubínek nebo se dostane za ušní bubínek kvůli jeho prasknutí. Infekce se může rozrůst velice snadno a díky tvoření tekutého mazu vzniká a roste nádor, který se potřeba co nejdříve chirurgicky odstranit.

Existuje také možnost, že ušní maz vůbec nemáte. Nebojte se, i to může být v pořádku. Vědci zatím neví, jak si takový jev vysvětlit, ale existuje pár výjimečných lidí, kteří ušní maz neprodukují. Poslední možností, kdy se začít všímat ušního mazu, je velký zápach. Ten totiž může značit jasný zánět či infekci ucha a může zapříčinit bolest, ztrátu sluchu nebo problém s rovnováhou.