Bolest břicha nikdy nepodceňujte, může signalizovat vážné zdravotní problémy

Bolest břicha v té či oné podobě a intenzitě zažil každý už mnohokrát, od útlého věku. Projevy i příčiny těchto nepříjemných jevů mohou být různé, důvod se může skrývat v oblasti pohlavních orgánů, močového ústrojí, a dokonce překvapivě i plic. V žádném případě by se bolesti břicha neměly podceňovat, protože se stává, že příznaky jsou sice poměrně slabé, indikují však daleko závažnější zdravotní problémy.

Bolesti v břišní krajině se různí, některé jsou mírné, jiné silnější až akutní, některé se vyskytují ojediněle a jiné jsou naproti tomu chronické.

Hlavní příčiny bolesti břicha

Mezi hlavní příčiny bolestí břišní krajiny patří abnormální výrůstky, záněty, střevní poruchy a obstrukce.

Čtěte také: Cibule a vinný ocet jsou nejlepší léky na mozoly

Bolest může být projevem onemocnění zažívacího traktu v důsledku probíhající infekce, kdy se přidružují problémy s vylučováním, teda zejména zácpa nebo průjem. Bolest pánevní oblasti však může souviset také s probíhajícím menstruačním cyklem, který často provází.

I stres, zvracení a střevní chřipka bývají doprovázeny bolestí břicha.

Nebezpečná bakterie

Jindy jsou tyto bolesti způsobeny bakterií Helicobacter pylori, která má na lidské tělo negativní účinky, mezi které patří zejména špatné trávení a leckdy také zácpa, silné bolesti a pocity pálení v podbřišku a také v oblasti žaludku, které jsou intenzivní zejména v noci a také po jídle, a dále také plynatost a nadýmání.

Pro léčbu těchto obtíží se obvykle nasazují antibiotika, která jsou zároveň doplňována probiotiky.

Nejzávaznější příčiny bolesti břicha

Jak jsme zdůrazňovali v úvodu tohoto článku, možná rizika stojící za bolestivým břichem není radno nijak podceňovat. O tom svědčí také níže uvedený přehled těch nejvážnějších příčin tohoto druhu bolesti:

  • zánět slepého střeva – signálem bývá právě náhlá prudká bolest v oblasti pupku, která přechází v bolest v podbřišku, na jeho pravé straně
  • ledvinové kameny – mezi příznaky tohoto zdravotního problému bývá bolest v podbřišku. bolest při močení a také bolest v boku, která vystřeluje až do třísla
  • žlučníkové kameny – přítomnost kamenů ve žlučníku i v jeho vývodu bývá obvykle velice bolestivá
  • zánět ledvin – projevuje se bolestí v břiše i zádech, značně bolestivé je také močení.

Typy bolesti břicha

Mezi typy bolesti řadíme především lokalizovanou bolest, pak křeče a v neposlední řadě také koliky.

Jak již samotný název napovídá, lokalizovaná bolest je svázána s určitým místem a dál se neprojevuje a nešíří. Typická je například pro žaludeční vředy.

Křeče souvisejí často s onemocněními trávícího traktu. Běžně je provází také zácpa, průjem, nadýmání nebo plynatost. Někdy se vyskytují také při menstruaci, v souvislosti s potratem nebo různými komplikacemi v rozmnožovacích orgánech. Často samy odezní, bez nutnosti léčby nebo zákroku.

Kolika je nejzávažnější typ bolesti, útočí náhle a projevuje se silnou svalovou kontrakcí.