Ženská prsa jsou více než jen přednost něžného pohlaví. Je normální, pokud vás občas prsa bolí, zejména v některé fázi ženského cyklu. Kdy ale zpozornět a věnovat se prsům více? Jaké lékařské komplikace mohou vzniknout v prsní žláze?

Každá žena je individuální

To, že každá žena má jiný tvar i velikost prsou, je zřejmé na první pohled. Ženy mají dokonce rozdílnou velikost každého prsu. Vedle estetiky mají prsa také mnoho dalších vlastností a dalších funkcí. Prsa mohou být bolestivá z klasických příčin, mohou však také upozornit na nemoc. Nejčastější příčiny bolestivých prsou jsou:

  • hormony
  • těhotenství
  • kojení
  • záněty
  • cysty

Citlivé bradavky i bolest celých prsou. Takové nepříjemné pocity může pocítit každá žena zejména v období těsně před menstruací, během menstruace nebo v období plodných dní. Během menstruačního cyklu se totiž výrazně mění hladina hormonů, která způsobuje změny nejen v pohlavním orgánu, ale i na zbytku těla. Proto se změny nevyhnou ani prsním žlázám. Bolest nebo podrážděnost dvorce i většího okolí bradavek přetrvá však jen pár dní a sama odezní.

Jedním z prvních příznaků těhotenství většina žen uvádí bolestivá nebo citlivá prsa. Takové nepříjemné pocity může zažít každá žena zejména na začátku těhotenství, postupně odeznívají po ukončení prvního trimestru těhotenství. Bolest nastává hlavně díky rychlejšímu zvětšování prsou, zvýšení průtoku krve a cévám, které jsou mnohem větší a viditelnější přes kůži.

Bolest prsou se objevuje zejména při kojení

V období kojení si matky velmi často stěžují na bolest prsou. Stává se to zejména na začátku mateřství, kdy si bradavky ještě nezvykly na časté sání a tvorbu většího množství mléka. Jestliže matku bolí prsa neustále, měla by se poradit se svým ošetřujícím lékařem. V takovém případě je totiž ve hře i zánět prsu.

Poslední dvě příčiny bolestivých prsou patří k těm nejméně oblíbeným. Při bolesti prsou se může jednat o zánět prsu nebo o cystu. Pokud vidíte načervenalé oblasti, může se jednat o rozběhnutý zánět. V případě větší cysty můžete bulku sama nahmatat, ale pokud se jedná o menší cystu, odhalíte ji pouze díky lokální bolesti v prsu. Ve všech případech je nutné ihned navštívit lékaře.

Sdílejte článek