Bujně rostoucí pokojovky? Potřebují živočišné uhlí!

Živočišné nebo také aktivní uhlí nechybí v žádné domácí lékárničce, protože se používá při bolestech břicha, průjmech a plynatosti. Funguje na bázi absorpce, kdy na sebe navazuje různé toxické látky nebo plyny, je tak první pomocí při průjmových stavech u dětí i dospělých. Levné tabletky z lékárny nebo drogerie však pomohou nejen při zažívacích obtížích, ale najdou využití v domácnosti, především při péči o rostliny. Jakým způsobem je lze použít?

https://www.babcineprzepisy.pl/

1.    Pro stimulaci růstu a kvetení

Tabletky aktivního uhlí se mohou přidávat přímo do substrátu v květináči, protože dokonale na sebe naváží toxické látky nebo těžké kovy. K tomu uhlí působí jako hnojivo a současně snižuje kyselost půdy. Díky aktivním složkám se zabrání rozvoji různých patogenních látek, rostliny budou silnější a budou více kvést.

2.    Dezinfekce při přesazování

https://www.babcineprzepisy.pl/

Živočišné uhlí vyniká též detoxikačními účinky, na rostliny působí dezinfekčně a chrání je před nákazou plísňovými nebo houbovými chorobami a hnilobou. Vhodné je tablety rozdrtit a ošetřit práškem výhonky po zastřižení nebo poškozené listy či kořeny.

Čtěte také: Jak zachránit túje u plotu, když jsou žluté?

3.    Pro zakořenění sazenic

https://www.babcineprzepisy.pl/

Jak zajistit, aby kořeny ve sklenici s vodou nehnily? Opět pomůže živočišné uhlí, jehož dvě tablety stačí rozdrolit do vody. Plísně mohou ohrožovat též sazenice v půdě, při objevení plísně na povrchu je nutné horní vrstvu substrátu odstranit a rozsypat rozdrcené aktivní uhlí. Po třech dnech je nutné proceduru opakovat.

4.    Přihnojení i proti houbovým chorobám

https://www.babcineprzepisy.pl/

Dezinfekčních účinků aktivního uhlí lze využít též při přesazování. Substrát rovnou smíchejte s rozdrcenými dvěma tabletami živočišného uhlí, rostlina lépe odolá plísním. Uhlí funguje současně jako hnojivo, pro bohaté květy stačí půlky dvou tablet zapíchnout do hloubky tří centimetrů.

5.    Proti pakomárům

https://www.babcineprzepisy.pl/

Pakomáři se mohou dostat do květníku se substrátem kontaminovanou vodou, vajíčka se mohou vyskytovat také na ovoci nebo zelenině. A jak se zbavit množících se pakomárů, jejichž larvy požírají listy i květy rostlin? Stačí vystlat povrch tlustou vrstvou nadrcených tablet aktivního uhlí, půda se zbaví vlhkosti i kyselosti, larvy se tak nebudou moci množit.

Zdroj: babcineprzepisy.pl