Češi často ignorují příznaky v trávicím traktu. Stačí si jen všímat těchto věcí

Bolesti břicha a problémy spojené s touto částí těla nejsou nikdy příjemné. A v některých případech mohou být i nebezpečné. Bez ohledu na to, co vás trápí, byste se měli poradit se svým lékařem a nechat ho, aby provedl správnou diagnostiku. Můžete se ale informovat o možnostech, co by mohly vaše příznaky znamenat. Konečné slovo má ale vždy lékař.

Žaludeční křeče a nafouklé břicho

Bolest po jídle je spojena s Crohnovou chorobou. Jde o zánět v trávicím traktu, který se projevuje křečemi v žaludku, průjmem, bolestí kloubů a ztrátou hmotnosti. Břicho se nafoukne v případě, že se nemůžete správně vyprazdňovat. Jde o příznak zácpy, ale také infekce, kýly nebo růstu tkáně. Objeví se také křeče a ztráta chuti k jídlu. Okamžitě kontaktujte lékaře.

https://www.pexels.com/

Zvracení krve nebo bolest kolem pupíku

Zvracení je příznakem žaludečních vředů i dalších nemocí. V případě vředů se objeví také krev, pocit pálení nebo bolest na hrudi. Při tomto příznaku musíte okamžitě na pohotovost. Bolest kolem pupíku často znamená infekci močových cest, ale také zánětlivé onemocnění. Většinou obě nemoci provází také horečka, tupá bolest nebo tlak v tomto místě.

Čtěte také: Jak poznáte nedostatek vápníku ve svém těle?

Krev ve stolici a bolesti horní části břicha

Vidíte-li jasně červenou krev při utírání nebo v toaletě, měli byste kontaktovat lékaře. Nejčastěji je krev způsobena hemoroidy. Ve vzácnějších případech jde o rakovinu tlustého střeva, polypy, kolitidu nebo divertikulózu. Bolest v horní části břicha běžně značí potíže se žlučníkem. Bolest může jít i pod lopatky, vést k nevolnostem nebo zvracení.

https://www.pexels.com/

Neustálý pocit plnosti nebo černá stolice

Plný žaludek i po snězení malé porce není normální. Může jít o příznak vředu, refluxní choroby, cukrovky nebo některých druhů rakoviny (vaječníků, žaludku, slinivky). Velmi tmavá nebo černá barva stolice většinou znamená, že dochází ke krvácení v horní části trávicího traktu. Stejně tak se může jednat o konzumaci tmavých potravin, jako je lékořice nebo doplňky železa.

Zdroj: newsitamea.gr