Chcete být více šťastní? Pak se podívejte na 9 způsobů, jak zvýšit množství serotoninu ve Vašem mozku!

Serotonin je důležitý neurotransmiter, který posílá zprávy z jedné oblasti Vašeho mozku do druhé. Hraje roli v širokém spektru psychologických funkcí, od nálady až po kvalitu spánku, schopnost učit se, libido, chuti k jídlu až po paměť.

Většina lidí si je vědoma, že serotonin může být spojen s depresí, ale to, co si možná neuvědomujete, je to, že můžete jednoduše ovlivnit hladinu serotoninu bez užívání antidepresivních léků.

A i když byste mohli lépe užívat takové léky, je vzrušující vědět, že můžete zvýšit produkci tohoto neurotransmiteru přirozeným a efektivnějším způsobem. Nebudete se jen cítit šťastnější, ale pomůže Vám to přilákat lepší věci do Vašeho života.

Zde je 9 způsobů, jak zvýšit množství serotoninu v mozku:

[hana-code-insert name=’google‘ /]1.Užívejte si světla

Když jste vystaveni slunečnímu záření (a dokonce i dennímu světlu v zamračeném, nebo chladném dni), Váš mozek začne produkovat více serotoninu. Takže si zvykněte chodit na procházku po dobu 10-20 minut každý den. Možná také zjistíte, že Vám dá procházka skvělou příležitost promyslet a naplánovat si další den.

2. Omezte cukr

Pokud máte nízký obsah serotoninu, můžete mít intenzivní chuť na cukr. Toto je způsob, jak se Vaše tělo snaží zvýšit množství serotoninu, protože cukr produkuje inzulin, který pak poskytuje některé ze stavebních bloků potřebných pro produkci serotoninu.

Příliš mnoho cukru však může nakonec způsobit závislost na cukru, rezistenci na inzulín, hypoglykemii a cukrovku typu 2. Místo toho uspokojte chuť na sladké Stévií nebo hroznovým cukrem. Obě tyto sladidla mají nulové kalorie, nezvyšují hladinu cukru v krvi (inzulín) a ve skutečnosti jsou prospěšné pro Vaše zdraví!

3. Získejte více vitamínů B

Každý vitamin v rodině B Vám pomáhá cítit se dobře a hraje roli při udržování Vašeho těla fit, ale jsou zde dva obzvláště užitečné typy, pokud jde o produkci serotoninu – vitamíny B12 a B6.

Existuje dokonce důkaz, že doplňky vitamínu B mohou pomoci při léčbě deprese u starší populace. Doporučuje se denní dávka 50-100 mg.

4. Aktivně pracujte na udržení pozitivního myšlení

Zvyšování hladiny serotoninu v mozku není jen o vnějších věcech, jako je strava a životní prostředí, psychologické studie ukazují, že můžete také ovlivnit produkci neurotransmiterů tím, že pracujete na změně svého postoje k životu. Například vedení deníku vděčnosti, trávení času s dobrými přáteli a nasloucháním upokojující hudby. To vše může pomoci regulovat Vaše neurotransmitery a pomoci při zmírnění deprese.

Některé další způsoby práce na Vaší pozitivitě zahrnují:

  • Poslouchejte relaxační hudbu.
  • Zbavte se negativních vlivů (včetně toxických lidí).
  • Používejte afirmace – zapisujte si je i vyslovujte nahlas.
  • Více se usmívejte.
  • Když hovoříte o svých problémech, zaměřte se na řešení více než na samotný problém.
  • Poslouchejte více šťastných písní místo těch smutných.
  • Čtěte pozitivní knihy a sledujte legrační filmy (na rozdíl od hororových filmů a thrillerů)

[hana-code-insert name=’google‘ /]5. Přidejte více bílkovin do Vaší stravy

Obsah bílkovin v potravinách, jako jsou vejce, sýry a maso, může dramaticky zvýšit hladinu tryptofanu ve Vaší krvi, a tím Vám ponechá více serotoninu. Nezapomeňte jíst žloutek a ne jen bílek. Žloutky jsou také bohaté na tryptofan a potenciální antioxidanty bojující proti rakovině.

6. Jezte ořechy a semínka

Všechny ořechy a semínka jsou zdrojem tryptofanu, což je aminokyselina potřebná pro syntézu serotoninu. Znamená to, že když si vyberete toto oblíbené občerstvení, získáte související výhody – nejen pro zlepšení nálady, ale také pro Vaše srdce, dýchací systém a buněčnou produkci. Ořechy Vám také dodají příjemnou dávku vlákniny a udrží trávicí systém v dobrém stavu.

7. Rezervujte si masáž

Možná už máte pocit, že masáž může ovlivnit Vaši náladu, ale pravděpodobně nevíte, že to není jen výsledek svalového napětí.

Výzkum o tom, jak může masáž změnit chemii těla naznačuje, že hladina serotoninu je často na vrcholu právě po masáži, s největší pravděpodobností kvůli 30% snížení hladiny kortizolu. Když příliš mnoho tohoto hormonu cirkuluje ve Vašem systému, Váš mozek je ve skutečnosti zablokován v tom, aby vyrobil správné množství serotoninu.

8. Dejte svému tělu dostatek cvičení

Všechny formy cvičení mohou zlepšit hladinu serotoninu. Lehké cvičení stačí ke zvýšení produkce serotoninu v mozku. Proto spíše než namáhavé cvičení, přijměte lehké a pohodlné cvičení ke zlepšení hladiny serotoninu.

Takové cvičení by nemělo trvat déle než 20 minut, ale mělo by se provádět běžně, aby se zlepšila nálada. Jogging, rychlá chůze a dokonce i tanec jsou některé z lehčích cvičení, které můžete zvolit.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]9. Meditace

Ano, víme, meditace je součástí každého seznamu, který se týká blahobytu! Existují však dobré důvody založené na důkazech – meditace skutečně může pomoci v každé oblasti Vašeho života. Úrovně serotoninu se zvyšují v reakci na jakoukoli formu meditace, která vyvolává 5-HIAA, kyselinu, kterou mozek potřebuje k přípravě serotoninu.

Jako bonus, meditace bojuje proti vlivu stresových hormonů, takže se nejen cítíte šťastnější, ale také zdravější.