Cibule patří mezi nejoblíbenější českou zeleninu, která má v kuchyni všestranné využití. Pokud máte to štěstí a bydlíte v rodinném domě se zahrádkou, určitě je dobré udělat z cibule jednu z vámi pěstovaných plodin. Její pěstování totiž není vůbec složité a jídlo připravené z vlastnoručně vypěstované zeleniny prostě vždy chutná lépe než z té kupované.
Tajemství úspěchu
Cibule se obecně dá pěstovat buď ze semen, anebo, což se doporučuje, neboť výsledná cibule je poté větší, ze sazeničky. Sazeničky jsou vlastně malé cibulky, které jsou vypěstované z na jaře zasazených semen. Na podzim se ale sklidí, přes zimu se skladují při pokojové teplotě, aby se na jaře dalšího roku mohly zase vysadit, jako sazeničky. Abyste měli jistotu, že se tyto sazeničky dobře v půdě uchytí a že vaše cibule bude mít na podzim úctyhodnou velikost, doporučuje se jednoduchý trik. Sazeničky před vlastním vysazením namočit.
Namočení navíc nejen urychlí proces růstu cibule, ale také jí ochrání před různými choroboplodnými zárodky, které by vaši úrodu mohly poškodit. Existuje několik různých způsobů, jak a do čeho sazeničky před výsadbou namočit. Přinášíme vám několik z nich a vy se tak můžete sami rozhodnout, kterému dáte přednost.
Fyziologický roztok
Namočení sazeniček do fyziologického roztoku neboli roztoku chloridu sodného je vhodné hned z několika důvodů. Jedním je právě ochrana malé sazeničky před nejrůznějšími půdními organismy, které by ji mohly poškodit. Stačí sazeničky ponořit na dobu přibližně dvou až tří hodin do dvou litrů vody, ve kterých jste předtím rozpustili přibližně dvě polévkové lžíce soli. Kromě ochrany sazeničky roztok povzbudí i následný růst cibulky.
Roztok jedlé sody
Jiným způsobem, jak sazeničky ochránit před choroboplodnými zárodky, je namočení v roztoku jedlé sody. V tomto případě se doporučuje rozpustit jednu lžičku jedlé soli v deseti litrech teplé vody. Poté stačí do tohoto roztoku sazeničky ponořit přibližně na čtvrt hodiny.
Roztok hypermanganu
Sazeničky lze namočit i do roztoku hypermanganu neboli manganistanu draselného. Stačí rozpustit jednu polévkovou lžíci hypermanganu v deseti listrech vody a dobře rozmíchat, aby došlo k úplnému rozpuštění krystalů hypermanganu. Následně cibulky namočíme na přibližně dvě hodiny. Hlavní výhodou tohoto způsobu namočení sazeniček je opět ochrana před nejrůznějšími patogenními bakteriemi.
Březový dehet
Poslední možností, kterou vám v souvislosti s namáčením sazeniček cibule můžeme doporučit, je namočení v tak zvaném březovém dehtu. Březový dehet je tmavá hustá hmota, která se získává suchou destilací březové kůry. Namočení sazeniček do březového dehtu je dokáže ochránit před jedním z nejčastějších a nejúpornějších škůdců – květilkou cibulovou. Namočení se doporučuje nejméně po dobu tří hodin v roztoku vytvořeném v poměru jedné polévkové lžíce březového dehtu na jeden litr vody. Vhodné je sazeničky namočit v síťce a zároveň něčím zatěžkat, abyste měli jistotu, že je sazenička opravdu celé ponořená.