David Hampl
17 září, 2020

Čínská kultura je oproti té naší v lecčem dost odlišná. Máme jiné stravovací návyky a jiné věci považujeme za nevhodné nebo urážlivé. Mnoho z jejich zvyků a tradic nám může připadat nesmyslných, ale často mohou mít tyto podivné praktiky velmi dobrý důvod. Věděli jste třeba, že Číňané i v létě pijí horkou vodu? Proč to dělají a jaké to může mít benefity i pro vás?

Žádné vychlazené nápoje

Ve školách i na pracovištích běžně potkáte Číňany s termoskami teplé vody, ze které během dne pravidelně upíjejí. A pokud se vydáte na romantickou večeři, nečekejte, že vám donesou na pití vychlazenou sodu, ale spíše vám nabídnou šálek ohřáté vody nebo džusu.

Číňané jsou totiž hrdí na to, jak se starají o své zdraví a věří, že právě horká voda může zabránit mnoha zdravotním problémům. Studená voda podle nich dráždí žaludeční sliznici a zvyšuje citlivost zubů, takže ji pijí jen velmi výjimečně.

Jediným lékem je teplá voda

A zdá se, že jejich metoda skutečně funguje. Tradiční čínská medicína má na chřipku a nachlazení jediný lék – zůstat doma, odpočívat a pít hodně teplé vody. Žádné léky ani vitamíny, tělo se s nemocí vypořádá samo a teplá voda jen podpoří imunitní procesy.

Zajímavé je, že to samé platí pro jídlo. Čínští lékaři nedoporučují svým pacientům jíst studená jídla, zvláště pokud jsou již pokročilejšího věku. Teplota jídla by měla být vždy alespoň pokojová. Abychom toto doporučení lépe pochopili, je dobré představit si žaludek jako pánev, kterou pokrývá tenká vrstva tuku. Takovou pánev není možné umýt chladnou vodou, ale teplá si s tukem snadno poradí. A stejně tak to podle čínské medicíny funguje i v lidském těle. Díky konzumaci teplé vody může celý zažívací systém fungovat lépe a vy se tak vyhnete žaludečním problémům nebo špatnému trávení.

Hubnutí i ochrana zdraví

Díky stejnému principu budete také snadněji hubnout. Asi jste si už stihli všimnout, že Číňané skutečně málokdy mají nadváhu – a důvodem jsou i tyto zdravé návyky. Tuk se nebude usazovat v těle, ale projde celým trávicím systémem a ten přebytečný bude z těla vyloučen.

Pití horké vody má však i další výhody. Dnes je již běžná voda natolik znečištěná, že její konzumace nemusí být zrovna nejlepší nápad. Právě převaření vody ale pomáhá odstranit choroboplodné zárodky a vodu přirozeně a bez chemie filtruje. Pití takové tekutiny je pak pro tělo mnohonásobně přínosnější než pití obyčejné kohoutkové vody.

Sdílejte článek