Co značí necitlivost a brnění končetin? Na vině mohou být tyto závažné příčiny

Necitlivost a brnění v rukou a nohou může být velmi znepokojivé. Může být známkou toho, že nerv zásobující oblast je dočasně znecitlivěn nebo je nefunkční. Jakmile tlak nebo jiná příčina zmizí, může se vše vrátit do normálu. Tento příznak však může být také symptomem některých vážnějších zdravotních problémů.

Obecné příznaky

Mezi hlavní příznaky těchto potíží patří:

  • Pocit bolesti s brněním
  • Ztráta citu v postižené oblasti
  • Studená nebo horká kůže

Nedostatek vitamínů

Jedná se o jeden z nejčastějších důvodů. Je možné, že vám chybí vitamíny B1, B2, B6, B12 a E. Podobné problémy může způsobovat také nadměrný příjem vitamínů D a B6.

Čtěte také: Za své zdraví je každý člověk zodpovědný sám

Infekce

Může se jednat například o herpes, pásový opar, ale i vážnější potíže jako HIV/AIDS. S tímto problémem bývá typicky spojen také pocit chladu nebo tepla na kůži a čas od času pocit brnění. Ujistěte se, že tyto příčiny vyloučíte vhodným krevním nebo jiným testem.

Zranění

Poškození nervů může zapříčiňovat také toto nepříjemné brnění. Můžete být dlouhodobě zatěžováni nesprávným pohybem (zvedání příliš těžkých závaží). Spinální kýla může mít podobné příznaky. Ujistěte se, že jste nemohli třeba i nevědomky prodělat nějaký úraz. Zamyslete se, jestli jste v poslední době neměli náročný sportovní výkon – často ke zranění dojde i při náročné nebo dlouhé pohybové aktivitě.

Alkohol

Alkohol je samozřejmě známý jako jed, takže rozhodně není zdraví prospěšný. Jedním z nejzávažnějších problémů, které alkohol může způsobit, je poškození nervů. Toto je také známé jako alkoholická neuropatie. Nadbytek alkoholu v organismu je vždy problém, a proto se snažte jeho konzumaci omezovat za všech okolností. Není třeba bát se jedné sklenky čas od času, ale pravidelná konzumace alkoholu vede k závažnému poškození organismu.

Drogy a jedy

Environmentální toxiny, jako je olovo, arsen nebo rtuť, mohou způsobit poškození nervů. Kromě toho mohou být za tyto nepříjemné projevy zodpovědné také některé léky, jako jsou antibiotika nebo chemoterapie. Jestliže máte podezření, že vám potíže způsobuje nějaký lék, který berete na předpis lékaře, okamžitě jej o situaci informujte. Obvykle může předepsat podobný lék, který vám nebude dělat potíže.

Systémová onemocnění

Typicky se může jednat o poškození jater, onemocnění krve, hormonální poruchy, cukrovku a další. Tyto nemoci mohou způsobit poruchy citlivosti v končetinách. Stojí za to navštívit lékaře a neodkládat možnost zvláštní léčby. Pokud se totiž ukáže, že jde skutečně o takové problémy, je zcela nezbytné, aby se začaly intenzivně a rychle řešit. Jakmile zanedbáte léčbu, bude se nemoc rychle zhoršovat a brzy se přidají další nepříjemné příznaky.

Jiné důvody

Mezi další možné důvody může patřit mrtvice nebo nedostatečná činnost štítné žlázy.