Co znamenají červené pupínky na kůži?

Červená znaménka na kůži sice nemusí znamenat nic zdraví ohrožujícího, přeci jen je ale nutné si dávat pozor a ošetřit je. Červené pupínky byste neměli zanedbat a raději se ujistěte, že se nejedná o nic vážného. Není třeba hned panikařit, takových znamének se můžete zbavit i domácí léčbou. Většinou je najdete na kůži a budou mít oválný tvar. Tyto „olivy“ ale nejsou rakovinné, alespoň ve většině případů.

Lidově se pupínkům říká krtek

Tyto červené výrůstky jsou typem růstu, který způsobuje pigment. Buňky rostou na jednom místě a mohou vytvořit shluk několika najednou, proto to vypadá jako kožní výrůstek. Krtek může mít i nepravidelný tvar. Většinou má světle nebo tmavě hnědou barvu. Najít ale můžete také vyloženě červené pupínky. Krtci nejsou ohraničení, a mohou být i velké jako hrášek.

Atypicky tvarovaná znaménka jsou většinou u lidí, kteří mají světlou pokožku. Existuje pak několik druhů těchto znamének. Můžete najít barevné směsice pupínků, ale také mohou krvácet a způsobovat tak ještě větší problémy. Nejčastěji tyto pupínky najdete na hlavně, krku nebo rukou, jsou obvykle menší než jeden centimetr. Není třeba se pak obávat, že to jsou rakovinné nádory.

Čtěte také: Tohle bychom měli dělat s každou nakoupenou zeleninou a ovocem!

https://www.newsitamea.gr/

Mohou se ukázat v dětství i dospělosti

Jestliže budete pupínek škrábat, může se objevit nejen krvácení, ale také se na místě udělá otok. Krtci se pak mohou tvořit nejen v dětství, kdy jsou častější, ale také v dospělosti. Krtek rychle roste, ale nemusíte se obávat rakoviny nebo jiného onemocnění spojeného s kůží. Pro laika je ale těžké rozpoznat, jestli se jedná o tento problém nebo jinou nemoc, proto je lepší navštívit lékaře.

Angiomy jsou také malé červené pupínky, ale ve skutečnosti se jedná o nezhoubné nádory. Jsou vystouplé a hladké a najdete je hlavně na hrudníku, rukou nebo zádech. Jsou velmi častým problémem a mohou se objevit u lidí všech typů. Jejich počet se může s věkem navyšovat. Nejlépe je odstraníte chirurgickou operací, která je hned hotová. Tyto angiomy se tvoří z krevních cév, takže pokud je rozškrábnete, budou krvácet.

Jak poznat, zdá se jedná o pupínek nebo krtka?

Naši kůži mohou postihovat různé nemoci. Nejen křečové žíly, ale také krtci nebo obyčejné pupínky vás mohou hodně potrápit. V takovém případě není vhodné chodit na přímé slunce, ale také je nutné o pokožku nejlépe domácími prostředky. Křečové žíly vznikají hlavně v těhotenství nebo v důsledku toho, že dlouho stojíte. Ty ale mohou časem zmizet, pokud své nohy budete pravidelně masírovat.

Je nutné se obávat o své zdraví? Pokud se pupínky budou objevovat ve velkém množství, musíte zpozornět a raději se vydejte k lékaři. Červené „olivy“, jak se pupínkům říká také, mohou způsobit maximálně nepříjemný pocit z toho, jak nelibně vypadají. Neměly by krvácet, a také sledujete jejich tvar a barvu. Návštěva odborníka by měla přijít v případě, že změní barvu nebo tvar.

Zdroj: newsitamea.gr