David Hampl
15 března, 2019

Už dávno nežijeme v době, kdy by banán byl nedostatkové zboží a kdy by se na něho dokonce musela stát fronta. Je velmi dobře dostupný a koupit si ho lze ve větších i menších obchodech. Konzumuje se velmi jednoduše – odloupne se slupka a vnitřek je sní. A tady může nastávat kámen úrazu, jelikož mnoho lidí udělá to, že danou slupku vyhodí. Je to velká chyba, jelikož právě ona má mnoho zajímavých využití. Nevěříte? Tak čtěte dále a přesvědčte se sami.

Banány jsou velmi dobrým zdrojem mnoha důležitých látek

Než se podíváme na unikátem slupek, podíváme se na to, v čem jsou prospěšné samotné banány a co dokážou. Jejich hlavní klad je především ve složení. Obsahují vlákninu, která prospívá jak trávení, tak prospívá také samotnému hubnutí a minimalizuje rizika problémů se střevy. Dále obsahuje také vitamín C, která je velmi prospěšný ve chvíli, kdy chcete budovat imunitu, nebo chcete bojovat proti nemocem.

Dále nelze zapomenout také na to, že obsahuje vitamín B6, který je dobrým pomocníkem ve chvíli, kdy se získává energie pro tělo přímo z potravin. Dále nelze opomenout hořčík, který se hodí jak při regulaci cukru v krvi, tak při regulaci krevního tlaku. Opomíjet nelze také bohatý podíl draslíku, který má na lidský organismus velmi blahodárný vliv. A teď si vezměte, jak byste tělu prospěli, když si dáte i slupku. Co obsahuje ta?

Slupka obsahuje celou řadu dalších důležitých látek

V první řadě je slupka od banánů velmi dobrým pomocníkem pro vaše zdraví. Stačí se podívat na to, co přesně obsahuje. Pokud jde o vitamíny, tak je to B6 a také B12. Dále nelze opomíjet také hořčík, draslík, stejně jako vlákninu a bílkoviny. Tedy vše, co obsahuje daný banán, obsahuje také slupka. Co to znamená? Když místo 2 banánů sníte jeden i se slupkou, prospějete svému tělu úplně stejně, ne-li více.

Díky slupce můžete lépe hubnout

V tomto případě doporučujeme konzumovat méně zralé banány, které se pro tento účel hodí přece jenom více. To proto, že jsou bohaté na různé druhy probiotik, která mají následně pozitivní vliv právě na to, aby bylo zlepšeno vaše trávení. A právě díky tomu mohou jít vaše kilogramy mnohem lépe a snadněji dolů. Opět je tedy na místě při konzumaci banánů sníst nejenom to, na co jste zvyklí, ale sníst i zelenou, důkladně omytou slupku.

Slupka z banánů má pozitivní vliv také na vaši náladu

Není to jenom fyzické zdravý nebo fyzický prospěch, který může něco tak obyčejného jako banánová slupka přinášet. Nezapomínejme také na velký vliv i na psychické zdraví a hlavně na celkovou psychickou pohodu. To proto, že obsahuje látky, které jsou zodpovědné za tvorbu a dobrou hladinu serotoninu a dopaminu. V obou případech se jedná o hormony, které mají vliv na lidskou náladu. Vliv mají samozřejmě pozitivní a tak je jasné, že s banány budete žít spokojeněji.

Jak na správnou konzumaci slupek?

Je jasné, že sníst banán i se slupkou je pro většinu lidí spíše novinka. Nebojte se však, jelikož není čeho. V první řadě je na místě vybírat banány podle toho, jak jsou pěstovány. Je třeba kupovat ty kvalitní, které neobsahují pesticidy a jinou chemii, která se může ve slupce nacházet. Dále je na místě odříznout oba kraje a dále slupku důkladně umýt od všech nečistot, které se na ni mohly dostat třeba v obchodě.

Když jde o možnosti použití, tak se nabízí její přidávání do koktejlů, kdy je na místě nachystat si chutné smoothie s tímto přídavkem. Určité druhy banánů můžete také vařit i se slupkou, což je další forma jejího zajímavého využití a použití. Zapomínat nelze ani na další možnost použití, kdy je lze pokrájet a přihodit na pánev ve chvíli, kdy chystáte pokrm na asijský způsob. A že je dobré to udělat jsme vám ukázali v několika důvodech. Pokud chcete znát dalším, pomůže vám toto video.

Sdílejte článek