Demolice patnácti mrakodrapů trvala jen několik vteřin

Tahle nahrávka si získala téměř celý internet. Když se rozhodlo o demolici obrovského panství v Číně, asi nikdo nečekal, že za pouhých 45 vteřin bude po všem. Patnáct extrémně vysokých mrakodrapů se sesypalo dolů jako domeček z karet. Jedná se dosud o největší výbuchovou zónu v Číně, rozkládala se na 500 000 metrech čtverečních.

Mrakodrapy se nedostavěly

Celý mrakodrapový komplex měl celkovou hodnotu jedné miliardy čínských juanů. Stavba započala roku 2011, už o dva roky později ale stavební firmě došly finance, a tak stavba zůstala nedokončená. Úřady čínského města Kunming, které je hlavním městem provincie Yunnan, se rozhodly, že je čas zbavit se této investice, jež nemá šanci na dokončení.

Celá akce byla perfektně synchronizovaná. Když se ohromující video dostalo na internet, okamžitě ohromilo všechny fanoušky. V důsledku obrovské exploze padaly budovy jedna po druhé k zemi a v rozvířeném prachu se mění v horu suti. A to téměř po osmi letech, co se na tomto místě přestalo stavět. Komplex byl součástí architektonického návrhu hvězdného města Liyang.

Použilo se několik tun trhavin

Aby se demolice mrakodrapů zkrátila na co nejkratší dobu, rozhodly městské úřady, že použití výbušniny. Ty musely být rozmístěny přesně a strategicky, aby vše dokonale vyšlo. Budovy byly zničené během pouhých patnácti vteřin. K demolici těchto budov bylo zapotřebí 4,5 tun pyrotechniky. V zájmu ochrany obyvatel této oblasti bylo také rozhodnuto o evakuaci téměř 5300 lidí žijících ve 2000 domácnostech.

Ne všechny mrakodrapy stavěné v této oblasti ovšem zůstaly nedokončené. Než najatá stavební společnost zkrachovala, stihla plně zhotovit a předat čtyři residenční budovy. Úřady této oblasti se ještě o několik let později snažily stavbu obnovit, tři bloky ze čtyř ale byly odsouzeny k zániku, jelikož po tak dlouhé době nečinnosti se vodou nenapravitelně zničily základy.