Domácí recepty, které pomáhají léčit blokaci či zánět sedacího nervu

Zánět sedacího (ischiatického) nervu je bolestivý zdravotní stav, který se projevuje často až neschopností se volně pohybovat, sedět nebo vstát. Tento problém lze ovšem vedle běžné medikace vyřešit také přírodními prostředky, jejichž dlouhodobé používání navíc umožňuje zánětu předcházet. Pojďme se podívat na způsoby, jakými lze zánět ischiatického nervu řešit přírodní cestou.

Jak se vypořádat s blokací a zánětem sedacího nervu

Sedací nerv může bolet z různých příčin, z nichž primární je blokace, jež na nerv tlačí a vyvozuje bolest, a sekundární pak zánět způsobený touto blokací. Oba stavy lze léčit pomocí speciálních postupů, které tělu přináší úlevu od nepříjemné kontinuální bolesti, jež mnohdy brání pohybu při běžných činnostech. Zde jsou prostředky, které se používají nejčastěji.

1.    Kurkuma

Kurkuma neboli indický šafrán je koření, které se používá především v indické kuchyni, ale svou cestu si našlo také do mnohých našich pokrmů. Výjimečné účinky kurkumy zaznamenává přírodní medicína již po staletí především v oblasti regulace trávení. Zároveň však působí také protizánětlivě a antibakteriálně, takže lze kurkumu používat jako součást mastí či léčivých odvarů. Při blokaci sedacího nervu se kurkuma zpracovává na pastu rozmícháním v rostlinném oleji. Takto vytvořená pasta se nanese na postižené místo a nechá se půl hodiny působit.

Čtěte také: Největší chyby, které všechny ženy dělají při menstruaci

2.    Arnika

Obdobně jako indický šafrán, i arnika působí protizánětlivě. Tato rostlina navíc nabízí také analgetické účinky a urychluje hojení, což ji předurčuje k tomu, aby byla součástí mastí proti bolestem svalů či revmatu. Při léčbě zánětu sedacího svalu lze použít buď přímo mast z arniky, kterou seženete v lékárně, nebo si připravit výluh a společně s rostlinkami ním obložit postižené místo.

3.    Cvičení protahováním

Sedací nerv lze uvolnit také vhodnými cviky. V tomto případě se doporučuje provést cvik, při němž ležíte na zádech a ohnutá kolena přitlačíte až k hrudníku tak, aby byly hýždě nad zemí. V pozici setrvejte 30 s a poté nohy opět uvolněte do pokrčené pozice. Cvik se opakuje minimálně třikrát po sobě pravidelně každý den.

4.    Máčení nohou

Pro sedací nerv může být také uvolňující horká koupel nohou. Tu je nejlepší realizovat před spaním – připravte se mísu s velmi horkou vodou (jak jen ji dokážete snést), poté přidejte ½ litru jablečného octa a hrst soli. V tomto roztoku nohy máčejte, dokud voda nevychladne. Na noc si pak obujte teplé ponožky.

5.    Střídání teplých a studených obkladů

Tento postup je poměrně zdlouhavý, ale nakonec bolesti uleví. Provádí se tak, že po první 2-3 dny se na postižené místo přikládají studené obklady vždy na 20 minut, a to až dokud bolest nepoleví. Po této době se začnou 2-3 dny přikládat teplé obklady stejným způsobem. Pokud bolest neustává, pokračujte ve stejném postupu další dny, vždy po 2-3 dnech střídejte obklady teplé a studené.