Hlavní příznaky, že máte v těle nedostatek vitamínu D

Vitamín D je velmi důležitý pro správné fungování orgánů v našem těle. Nejdůležitější je vitamín D3, který se rozpouští v tucích a nachází se v tučných rybách, houbách shiitake, játrech nebo vaječném žloutku. Tento vitamín snižuje riziko virových epidemií a posiluje také imunitní systém. Nedostatek tohoto vitamínu bude mít velmi negativní vliv na vaše zdraví. Jak poznat jeho nedostatek?

https://www.pexels.com/

Příznaky nedostatku vitamínu D v těle

Podle odborníků nedostatkem vitamínu D trpí 40 až 50 procent světové populace. První příznaky jsou velmi nenápadné a velmi obtížně rozpoznatelné. U některých lidí se dokonce příznaky vyvíjejí během několika let, takže je velmi náročné odhalit nedostatek tohoto prvku v těle. Existuje ovšem celkem sedm příznaků, které na sobě můžete pozorovat.

Mezi hlavní příznaky nedostatku vitamínu D patří: časté nemoci, únava, bolesti zad, deprese, obtížné hojení ran, vypadávání vlasů a bolesti svalů. Jedním z hlavních úkolů vitamínu D je podpora imunitního systému. Z tohoto důvodu vám imunita selže jako první. Vitamín je klíčové také pro kosti a svaly, takže se jeho nedostatek hodně projevuje také v této oblasti.

Čtěte také: Toto je 11 potraviny, které podporují sílu vašeho imunitního systému

https://www.pexels.com/

Jak lze zkontrolovat množství vitamínu D?

Množství vitamínu D v organismu lze snadno zkontrolovat pomocí krevního testu. Doporučený denní příjem vitamínu D u starších dětí a dospělých jedinců je 5 mg. V případě starších osob se pod lékařským dohledem a krátkodobě doporučuje příjem asi 20 mg denně. U kojenců během prvního roku života se doporučuje 10 mg vitamínu denně.

Jak doplnit vitamín D přirozenou cestou?

Nejlepším zdrojem vitamínu D je samozřejmě slunce. Z tohoto důvodu byste měli chodit celoročně ven minimálně na 20-30 minut bez ohledu na počasí. Jinak ho můžete doplnit také jídlem (tuňák, sardinky, treska, makrela, mořské plody, mléko, pomerančový džus, margarín a sýr). Během zimních měsíců se také doporučuje užívat doplňky stravy s tímto vitamínem.

Zdroj: novi.ba