Všichni jistě víme, že vysoký krevní tlak není žádnou lehkou záležitostí, i když se to tak v některých případech může jevit. I při prodělávání pouze vyššího krevního tlaku bychom měli být opatrní a myslet na to, že krevní tlak může vyvolat celou řadu dalších zdravotních problémů. Velké množství lidí si měří krevní tlak doma. Umíte se ale vypořádat s hodnotami, které se vám ukáží? Víte, jaký byste měli mít ideální krevní tlak? Velmi málo lidí již zná skutečnost, že stav ideálního krevního tlaku se postupem stárnutí mění. To znamená, že ideální výše krevního tlaku je závislá na věku. S tím vám pomůže tabulka, kterou najdete níže. Tam najdete věk a vedle něho napsané rozmezí, v jakém by se výše vašeho krevního tlaku měla pohybovat.

Pravidla měření krevního tlaku

Pokud i vy patříte k lidem, kteří nechtějí na měření krevního tlaku docházet pravidelně k lékaři, můžete si jej pro vlastní potřebu měřit sami doma. Není na tom nic moc složitého, jen musíte znát hodnoty tabulky krevního tlaku pro svůj věk, abyste mohli učinit relevantní závěry a dodržovat pár jednoduchých pravidel, která zde najdete sepsaná. Myslete na to, že krevní tlak nemůžete měřit po žádné fyzické zátěži. Pokud se tedy chystáte měřit si krevní tlak, měřte jej zásadně v čase, kdy jste odpočatí, po nějaké úplně klidové činnosti např. po čtení, luštění křížovek, spánku, koukání na televizi a dalších podobných činnostech. Manžetu přístroje měřícího váš krevní tlak by měla být ve výšce srdce a krevní tlak byste měli měřit po dobu alespoň pěti minut.

Prevence vysokého krevního tlaku

Před vysokým krevním tlakem se můžete chránit pomocí jednoduchých preventivních opatření, o kterých můžeme mluvit jako o zdravém životním stylu. Pokud se vám podaří všechna tato pravidla dodržovat, budete mít mnohem menší pravděpodobnost, že se v budoucnu budete potýkat s vysokým krevním tlakem, který vám může nepříjemně zkomplikovat život.

Nejlépe si se snížením pravděpodobnosti vysokého krevního tlaku dokáže poradit zejména správná strava a dostatek pohybu. Měli byste se snažit udržovat ideální váhu vašeho těla v závislosti na vašem věku a výšce. Obezita je velmi rizikovým faktorem, při kterém nastává mnoho problémů nejen s krevním tlakem. Stejně tak jako udržování ideální hmotnosti vám s vysokým krevním tlakem pomůže také vyhýbání se určitým typům potravin, a to zejména soli, tukům, smaženým potravinám a cukrům. Do své stravy byste mě měli zahrnout zejména vitaminy, minerály, ovoce, zeleninu, mořské plody a omega 3-mastné kyseliny. Pijte pouze přiměřené množství alkoholu a kouření se zbavte úplně. Alkohol ve vysokém množství zvyšuje krevní tlak, kouření se to týká v jakémkoli množství. Vysoký krevní tlak může snižovat také vitamin E, vápník a omega-3 mastné kyseliny.

Sdílejte článek