Ivan Hlas oslavil 70. narozeniny! I přes rakovinu hlasivek se vrátil na pódia a zpívá dál! Podívejte se na jeho neuvěřitelný příběh!

Skutečně inspirativní je životní pouť Ivana Hlase, sedmdesátiletého zpěváka a autora mnoha nezapomenutelných hitů. Přestože musel před šesti lety čelit zdrcující diagnóze rakoviny hlasivek, dokázal se s touto zkouškou vypořádat a dnes opět zpívá na koncertech. Jeho příběh dokazuje, že i v těch nejtěžších chvílích existuje naděje.

Oslava kulatých narozenin

Při příležitosti svých nedávných sedmdesátých narozenin si Ivan Hlas připravil spíše komorní a přátelskou oslavu. Velkolepé pompézní akce totiž nejsou jeho styl – upřednostňuje skromnější a intimnější atmosféru. Odmítl nabídky na vystoupení ve velkých sálech jako je pražské Fórum Karlín nebo Lucerna, protože před masovým publikem by prý pociťoval nervozitu.

Turné s kapelou a minimalistický přístup

Místo toho se Ivan Hlas soustředí na menší koncertní štaci se svou dlouholetou kapelou, s níž objíždí turné až do června. Toto trio, ve kterém hraje společně s Olinem Nejezchlebou a Norbim Kovácsem, funguje již dvacet let a jejich spolupráce je bezproblémová. Hlas ctí minimalistický přístup, což mu umožňuje větší improvizaci a přizpůsobení atmosféře konkrétního publika.

Čtěte také: V jeden moment se ale na pyramidě objevila samá černá políčka. V Populární soutěži AZ Kvíz, kde se utkali bratři Bendigové.

Hudební dráha a tvorba pro jiné umělce

Přestože je Ivan Hlas autorem slavných písní k filmu Šakalí léta a dalších deseti autorských alb, nikdy se nemusel spoléhat výhradně na příjmy z vlastní tvorby. Občas skládá i pro jiné interprety, což mu zajišťuje tantiémy. Podle jeho slov ale nejde o závratné částky – pouze „pro dobrou údržbu“. Živit se hudbou považoval za velmi náročné, a proto své děti od této dráhy spíše zrazoval.

Období bídy a zvažování odchodu od hudebního světa

Během své kariéry zažil Ivan Hlas i období chudoby, kdy zvažoval opuštění hudební dráhy. Nakonec se ale vždy k hudbě vrátil, protože si nedokázal představit jinou profesi. Původně vyučený knihkupec si není jistý, zda by u tohoto řemesla v současnosti vydržel kvůli odlišnému životnímu tempu.

Boj s rakovinou hlasivek

Před šesti lety ovšem Ivan Hlas čelil mnohem větším problémům než finanční nouzi. Byl mu diagnostikován zhoubný nádor na hlasivkách, což znamenalo pětiměsíční nucený hlasový klid. Nesměl ani zpívat, ani příliš mluvit. Paradoxně nejhorší bylo pro něj šeptání, které mu působilo větší potíže než mluvení normálním hlasem.

Speciální rehabilitace hlasu

Aby se jeho hlas mohl alespoň částečně rozmluvit, musel zpěvák absolvovat speciální cvičení. Okolí ho přitom neustále přesvědčovalo, že jeho hlas bude po operaci zničený. Hlas si však tuto možnost nepřipouštěl a věřil, že půjde pouze o změnu barvy jeho hlasu. Jakmile mu lékař povolil plné používání hlasivek, začal opět zpívat.

Pravidelné kontroly a spokojenost lékařů

Od té doby dochází na pravidelné kontroly, kde monitorují stav jeho hlasivek. První rok po operaci navštěvoval lékaře každé tři měsíce, nyní stačí jednou ročně. Naposledy byl na prohlídce v létě a jeho ošetřující lékař, který ho operoval, vyjádřil naprostou spokojenost s výsledky. V lékařské zprávě má dokonce poznámku „zpívá“, což považuje za obrovský úspěch.

Obliba starých hospod a historických zákoutí

Při hledání inspirace dává Ivan Hlas přednost starším hospodám a zákoutím s bohatou historií. Mrzí ho, že tato místa v poslední době mizí, ale zároveň chápe, že změna je nevyhnutelná. Svým vnoučatům s úsměvem vypráví, že on ještě zažil parní lokomotivy, které jsou pro ně pouhou historickou kuriozitou.

Nostalgické vzpomínky na Karlín

S nostalgií rovněž vzpomíná na čtvrť Karlín, které věnoval jeden ze svých nejznámějších hitů. Její někdejší „černou duši“ a kouzlo však podle jeho slov smyla povodeň. Ačkoliv to zde dříve bývalo i nebezpečné místo, každý, kdo Karlín důvěrně znal, si jej zamiloval. Dnešní moderní podoba této čtvrti už starého Karlína nepřipomíná.

Další hudební aktivity a rodina

I když se může zdát, že Ivan Hlas je znám hlavně díky písním k Šakalím létům, jeho tvorba je mnohem bohatší. S lítostí přiznává, že občas má dojem, jako by od té doby nic jiného nenapsal. Ve skutečnosti je autorem dalších deseti alb a jeho koncerty jsou otevřeny improvizacím a překvapením. Hudba je také důležitá pro jeho rozsáhlou rodinu – všech pět dětí a vnoučata jsou muzikálně nadaní, i když se žádné z nich hudbě profesionálně nevěnuje.

Pokoj s minulostí a přání do budoucna

Závěrem lze říci, že Ivan Hlas se vyrovnal se všemi překážkami, které mu život přichystal. Nehodlá už sbírat kytary ani cestovat, raději si užívá současný stav věcí. Jeho největším přáním je, aby byli všichni v jeho široké rodině zdraví, zvláště vnoučata a dokonce i jedno pravnouče. Minulost přijímá s nadhledem a soustředí se na to, co ho čeká v budoucnosti.

Zdroj: Blesk.cz, Ahaonline.cz