David Hampl
12 června, 2022

Nikdo nechce být nemocný, a určitě nechce nikdo zjistit, že má nebezpečné onemocnění, proti kterému se nedá moc bránit. Metastáze do jiných orgánů, způsobená maligní proliferací, mohou být velmi rychle a je teda velmi důležité na první příznaky přijít včas, aby se nemoc odhalila a mohla se nasadit léčba.

Mateřská znaménka sledujte, každá změna může něco znamenat

Melanom jako takový se může objevit všude na těle a většinou vzejde právě z mateřských znamének. Pokud se tak stane, buňky se začnou dělit vysokou rychlostí. Proto byste měli znaménka pravidelně kontrolovat nejen sami, ale chodit na prohlídky k lékaři, který by každou změnu vypozoroval.

Jestli nevíte, na co si dávat při kontrole pozor, přečtěte si následující článek. Jako jedno z prvních příznaků můžete pozorovat asymetrii nejen ve tvaru, ale také v barvě znaménka. Pozor si dávejte také na jeho obrys, můžete pozorovat hraniční čáru, která bude nepravidelná. Změnit se může také barva, tento příznak se jeví pro obyčejné lidi jako nejvíce rozpoznatelný. Je potřeba sledovat také průměr znaménka, který by neměl být větší než 6 mm.

Na internetu najdete obrázky, jak nebezpečný melanom poznat

Změny můžete pozorovat na velikosti znaménka, můžete pociťovat svědění, začnete krvácet nebo budete mít výtok. Můžete si na internetu najít rozdíly mezi klasickým znaménkem a melanomem. Některé země mají i vlastní seznam, na kterém najdete nebezpečné příznaky a i minimální rozdíly, které mohou znamenat nebezpečnou nemoc.

Nezapomeňte se také bránit proti slunečním paprskům, které mohou být velmi nebezpečné, pokud máte několik mateřských znamének po těle. Je nutné se mazat krémy i za oblačného počasí, protože i přes mraky slunce pronikne a může vám ublížit. Prvních několik dní možná nic nepoznáte, o to větší pak můžete mít překvapení, že je s vámi něco špatně.

Sdílejte článek