David Hampl
3 ledna, 2023
, ,

Plísňové kožní infekce jsou jednoduše kožní onemocnění, které způsobily houby. Mezi nejběžnější houby patří Tinea pedis (tzv. atletická noha) nebo onychomykóza. Pro každého jde o velmi nepříjemné onemocnění, kterého se jistě chcete zbavit. Dobrou zprávou je, že nemusíte okamžitě běžet k lékaři. Můžete využít léků bez předpisu, které vám pomohou stejně dobře.

Před začátkem léčby byste se ale měli poradit alespoň se svým ošetřujícím lékařem, abyste poznali příčinu této nemoci. Podle toho můžete začít používat léky. Většinu z nich najdete v lékárně bez předpisu, takže nebudete muset utíkat na kožní oddělení. Podívejte se, jak můžete plíseň rozpoznat a jaké jsou nejčastější příčiny tohoto onemocnění.

https://www.pexels.com/

Jak vypadá plíseň na nohou?

Příznaky plísňových infekcí poznáte hlavně na prstech na nohou. Mezi hlavní a nejčastější příznaky patří zarudnutí, šupinatá a popraskaná kůže, otoky, svědění nebo prstencová vyrážka. Při hluboké plísňové infekci se budete potýkat se stejnými příznaky, ale postižené mohou být také nehty, chodidla a paty. V závažných případech se mohou dokonce objevit puchýře.

Co způsobuje plíseň na nohou?

Onychomykóza může být způsobena houbami Dermatofyty (Trichophyton rubrum, Trichophyton interdigitale), kvasinkami (Candida albicans), plísněmi Scopulariopsis brevicaulis nebo druhy Fusarium. Tyto druhy plísní a hub jsou nejčastější, které se u vás mohou objevit. Všechny mají prakticky stejné příznaky, takže si s nimi nemusíte dělat velké vrásky.

Atletická noha (Tinea pedis) je obvykle způsobena lidskými dermatofyty. Jedná se o houby, které se šíří přímým kontaktem s lidskými kožními vředy. Kožní onemocnění tohoto typu můžete získat také z půdy nebo po kontaktu se zvířaty, jako jsou domácí mazlíčci. Ani zde se nemusíte obávat, protože atletická noha jde léčit a zcela vyléčit.

https://www.pexels.com/

Metody léčby plísně na nohou

Pro atletickou nohu a mírné případy onychomykózy, které postihují jen 50 % nebo méně jednoho nebo obou nehtů na nohou, jsou nejlepší antimykotické přípravky bez lékařského předpisu. Pro chronickou atletickou nohu budete potřebovat mastek nebo prášek na nohy. A dávejte si pozor, abyste neměli příliš měkkou pokožku. Pro chronické a hodně rozšířené plísně budete potřebovat léky na předpis. Podle typu a rozšíření plísně se rozhodněte, který prostředek bude nejlepší.

Zdroj: newsitamea.gr

Sdílejte článek