Jak poznat temporomandibulární poruchu a koho postihuje?

Ranní bolesti hlavy, nadměrný stres nebo napětí a cvakání, kdykoliv otevřete ústa dokořán. Jsou vám tyto příznaky povědomé? Jsou to běžné projevy stavu zvaného temporomandibulární porucha. Nejčastějšími prvními příznaky jsou právě bolesti hlavy nebo krku, jelikož s nimi ale málokdo zamíří k lékaři, většinou trvá dlouho, než pacient dostane správnou diagnózu.

https://www.pexels.com/

Pozor na tyto příznaky

Problémy s temporomandibulární poruchou se mohou projevovat jako napětí krčních svalů, bolest při žvýkání nebo zívání, bolest čelistí, závrať, cvakání při otevírání úst, tinnitus a bolesti horní části zad. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků nebo více z nich, měli byste okamžitě vyhledat svého lékaře. Příznaky se mohou objevit na obou stranách obličeje, ale i jen na jedné. Nejčastěji problém postihuje ženy ve věku 20 až 40 let.

Příčiny temporomandibulární poruchy jsou zatím z velké části neznámé. Může k ní dojít vlivem zranění v oblasti čelisti, různých forem artritidy, zubních zákroků, protažení čelisti v důsledku manipulace a zatínání či skřípání zubů, zejména během spánku. Léčba čelistního kloubu by měla být vratná a léčba by neměla způsobovat trvalé změny čelisti nebo zubů.

Čtěte také: Účinná léčba křečových žil bez léků, která zmírní bolest!

https://www.pexels.com/

Jaká je léčba?

Mezi vratnou léčbu patří volně prodejné léky proti bolesti či léky na předpis, mírné protahování čelisti a relaxační cvičení a stabilizační dlahy, které se nasazují do úst. Naopak nevratná léčba, která může problém ještě zhoršit, spočívá v úpravě skusu broušením zubů, zásahy do ústní dutiny, posunutí čelisti do správné polohy, ortodoncii nebo chirurgických zákrocích včetně náhrady celého čelistního kloubu.

Pokud chcete temporomandibulární poruše předcházet nebo zefektivnit léčbu, věnujte pozornost několika dalším faktorům, které by na zdraví čelistního kloubu mohly mít vliv. Jde o správné držení těla, které nenapíná svaly krku a obličeje, vyhýbání se dlouhodobému stresu, racionální strava a dostatek spánku.

Zdroj: zabavacitaj.com