Jak poznat, že trpíte nedostatkem vitamínu K? Vaše tělo vám napoví

Vitamíny jsou důležitou součástí naší stravy. Jejich nedostatek (ale někdy také nadbytek) může způsobit řádné problémy. Ty se pak projevují jako bolesti a nefunkčnosti v našem těle. Vitamín K je jedním z nejdůležitějších vitamínů, ale bohužel na něj často zapomínáme. Soustředíme se zejména na příjem vitamínu C, který je mnohem známější. Avšak vitamín K ovlivňuje zdraví vašeho srdce, ale také kostí a kloubů – takže bychom na něj rozhodně neměli zapomínat. Podle provedené studie má ale problém s nedostatkem vitamínu K až 31 % dospělých lidí.

Základní druhy vitamínu K

Vitamín K můžeme rozdělit do dvou druhů:

Čtěte také: Na chrápání pomáhá obyčejná šťáva z mrkve, jablka a zázvoru

· První z nich je vitamín K1, který zodpovídá za srážení krve.

· Druhou skupinu pak tvoří vitamín K2, který je naopak zodpovědný za regulaci buněčného růstu, prevenci kalcifikace tepen (což pomáhá při prevenci srdečních onemocnění) a za zdraví kostí.

Vitamín rozpustný v tucích

Vitamín A, D, E a K jsou vitamíny, které jsou rozpustné v tucích. Pokud je tedy přijímáme v potravě, měli bychom je přijímat v jídlech, které obsahují tuky. Ženy ve věku od 19 let potřebují asi 90 mikrogramů vitamínu K denně, muži od 19 let pak 120 mikrogramů vitaminu K. Většina lidí skutečně toto množství za jeden den přijme. Avšak téměř jedna třetina ne. Patříte mezi ně? Níže jsou uvedené znaky, kterými vám vaše tělo dá najevo nedostatek vitamínu K.

Nadměrné krvácení nebo problémy se srážlivostí krve

Pokud nedochází ke srážení krve (nebo je toto srážení zpomaleno), ztratíte i při banálním úrazu více krve, než je nutné. Mezi varovné příznaky, které naznačují nedostatek srážlivosti krve, patří krvácení z nosu, krev ve stolici nebo moči, krvácení z dásní nebo u žen také silná menstruace.

Ztráta pevnosti kostí

Vitamín K je také důležitý pro zdraví kostí. A pokud ho máte nedostatek, dochází k poklesu optimálních podpůrných funkcí, jako je právě zdraví kostí nebo dokonce srdce. Pokud zvýšíte příjem vitamínu K, bude to znamenat vyšší hustota minerálů v kostech – ale bohužel to platí také naopak.

Jak přijímat vitamín K v potravě?

Pokud si myslíte, že právě vy trpíte nedostatkem vitamínu K, zaměřte se na jeho příjem z potravin. Vitamín K je obsažen v listové zelenině a také v zeleně zbarvené zelenině. Příkladem je listový salát, brokolice, špenát, pažitka, petrželka, koriandr a například slupky okurky.