Jak poznáte nedostatek vitamínu B12 v těle?

Lidské tělo potřebuje mnoho vitamínů a minerálů, které pomáhají s funkčností organismu. Jakmile vám chybí některý z důležitých prvků, začnete mít negativní příznaky. Tělo se bude připomínat, protože mu něco chybí. Vitamín B12 patří mezi nejdůležitější vitamíny, které vaše tělo potřebuje. Je totiž zodpovědný za metabolismus a optimalizaci funkce buněk. Jak poznáte jeho nedostatek?

https://smakdnia.pl/

Únava a svalová slabost

Neustálá únava je prvním velkým příznakem, který vás při nedostatku vitamínu B12 bude trápit. Objevit se může také malátnost nebo slabost. S tím souvisí také svalová slabost. Cítit můžete také sklíčenost nebo lenost. Pro mnoho lidí jde o první příznaky deprese, ale stejně tak se jedná o příznaky nedostatku vitamínu B12. V každém případě to nesmíte podceňovat.

https://smakdnia.pl/

Brnění nebo potíže s pamětí

Vitamín B12 je zodpovědný za tvorbu erytocytů, které zásobují buňky kyslíkem. Jakmile je hladina tohoto prvku v těle nízká, může se objevit mravenčení v končetinách nebo anémie. Stejně tak se dostavují problémy s pamětí, protože tento vitamín je velmi důležitý pro správnou funkci mozku. Dokonce i maličkosti, jak ztracené klíče nebo zapomenutá schůzka mohou být příznakem.

https://smakdnia.pl/

Bledá kůže a ztráta chuti

Nedostatek tohoto vitamínu může značit, že byly zničeny červené krvinky. Tím se uvolňuje bilirubin, který produkuje žlučník. Pokožka může získat velmi bledý odstín. Někteří lidé mají přirozeně bledou kůži. Jestli mezi ně nepatříte, může se jednat o příznak nedostatku vitamínu B12 v těle. Stejně tak se může dostavit ztráta chuti k jídlu a hubnutí, protože vám jídlo nebude chutnat.

Zhoršený zrak a emoční poruchy

Nedostatek vitamínu B12 ovlivňuje také zrakový nerv a cévy sítnice. Z tohoto důvodu se můžete setkat s dvojitým nebo rozmazaným viděním. A narušit se může také proces tvorby serotoninu, což povede k emočním poruchám. Změny nálad, podrážděnost nebo přecitlivělost nemusí být jen znakem stresu nebo vlivu hormonů.

https://smakdnia.pl/

Zdroj: smakdnia.pl