Jak se chovat, když máte podezření na koronavirus

Příznaky koronaviru jsou různé. Infekce z provincie Wu-chan je stále velice nebezpečná, a proto je vhodné znát všechny doprovodné signály. Zatím na nemoc neexistuje lék, a proto je lepší dbát na prevenci a v případě pocítění příznaků nikam nevycházet a distancovat se od rodiny.

Co dělat v případě příznaků

U některých pacientů se mohou objevit bolesti svalů, ucpaný nos, rýma, bolest v krku, průjem a dušnost. Tyto příznaky patří k těm nejčastějším. Někteří lidé ale nic podobného nepocítí. Mají jen pocit únavy nebo malátnosti. Ani v takovém případě byste ale situaci neměli podceňovat.

Je důležité hlavně zpomalit šíření epidemie. Proto je nutné, aby se každý řídil doporučeními a pravidly.

Čtěte také: Co s vámi může udělat kolíček na uchu?

Zůstaňte doma

Nechoďte do ordinace praktického lékaře osobně, ale kontaktujte ho raději telefonicky. Pokud se u vás objeví podezření na infekci koronavirem, lékař bude jednat následovně.

Když budou vaše příznaky mírné a nepatříte do rizikové skupiny, není třeba ošetření v nemocnici, proto budete umístěni do domácí karantény.

Pokud jsou ale vaše příznaky závažné nebo patříte do ohrožené skupiny, sanitka vás odveze na infekční oddělení nebo do epidemiologické stanice, kde vám bude odebrán vzorek.

Jak probíhá testování

Nemocnice provede všechny nezbytné laboratorní testy, aby zjistila, zda jste infikováni koronavirem. Pokud laboratorní výsledek potvrdí, že jste infikováni koronavirem, budete sledováni v nemocnici. Léčba závisí na tom, jaký je váš zdravotní stav.

Kdo je ve větším nebezpečí

Infekce koronaviry je obzvláště nebezpečná pro starší pacienty. Dále také u těch, kteří již měli dříve existující zdravotní problémy, jako je vysoký krevní tlak, problémy se srdcem nebo cukrovku.