Jak si spočítat plodné dny během menstruačního cyklu?

Každá žena by měla znát dokonale svůj menstruační cyklus. Znát by ho neměly ale jen ženy. Pro muže to může být také velmi poučné a nápomocné. Nezáleží na tom, jestli se snažíte otěhotnět nebo se chcete těhotenství vyhnout. V každém případě byste si měli umět vypočítat plodné dny, abyste mohli zjistit nejlepší moment cyklu pro oplodnění a také nápor hormonů, které mohou změnit chování každé ženy.

Jak vypadá zdravá menstruace?

Klasicky menstruační cyklus trvá 28 dnů, plus mínus 5 dnů. Cyklus začíná menstruačním krvácením a trvá většinou 5 dní. Asi 14 dní před začátkem dalšího krvácení (asi uprostřed cyklu) folikul ve vaječníku praskne a uvolní se vajíčko. V tuto dobu nastává ovulace. A právě v tomto období žena zažívá největší plodnost.

https://www.rodzinazdrowia.pl/

Spočítejte si plodné dny během menstruačního cyklu

Pro výpočet plodných dnů musíte znát hlavně délku svého cyklu. To obvykle vyžaduje několik měsíců pozorování. Sledujte, jak se vaše tělo chová kolem 14. dnu cyklu, kdy by se měla dostavit ovulace. Některé ženy mají bolesti v podbřišku, slabé krvácení (2-3 dny) nebo výtok. Plodné dny trvají 4 dny před a 5 dnů po ovulaci.

Čtěte také: Jak se zbavit bolesti žaludku nebo pálení žáhy?

Jestli chcete určit přesnou délku vašich plodných dnů, musíte si označit předpokládanou délku cyklu. Potom si označte 14. den cyklu, kdy bude předpokládané datum ovulace. Následně si označte 4 dny před ovulací a 5 dnů po ovulaci. Tím získáte přehled o tom, kdy je vaše tělo nejplodnější. Jestli se snažíte otěhotnět, měla byste mít s partnerem nejvíce pohlavního styku právě v tomto období.

Co všechno má vliv na průběh menstruačního cyklu?

V dnešní době je velmi těžké najít ženu, která má naprosto přesný cyklus. Velký vliv na délku i intenzitu menstruačního cyklu má hlavně stres a životní tempo. Hormonální rovnováhu ale může narušit také nedostatek spánku, nezdravá strava, nadváha, obezita, podvýživa, nedostatek nebo přebytek pohybu. Prvků, které mohou ovlivnit cyklus je mnoho. Sledujte proto své tělo několik měsíců, abyste zjistili obecnou délku svého cyklu.

Zdroj: rodzinazdrowia.pl