Jaká onemocnění jater jsou nejhorší?

Onemocnění jater mohou být velmi nebezpečná, především v případě, že ignorujete příznaky, které tělo vysílá. Jestliže dojde k onemocnění tohoto velmi důležitého orgánu, musíte kompletně změnit nejen jídelníček, ale také životní styl. Jedině tak si játra můžete vyléčit. Játra patří mezi životně důležité orgány, o které je potřeba pečovat.

Jaká onemocnění hrozí vašim játrům?

Játra potřebujeme nejen k čištění těla od toxinů, ale také mají další funkce, které jsou neméně důležité. Sice se játra velmi rychle regenerují a můžete mít jen půlku, nejvíce jim ubližuje konzumace alkoholu, ale tak tučných a smažených pokrmů. Jaká tři onemocnění vás mohou ohrožovat na životě? První z nich jsou ztučnělá játra. Jedná se o formu nealkoholického ztučnění, kdy se v játrech hromadí přebytečný tuk. Ten může být až v 10 % objemu celých jater.

I v tomto případě za onemocnění může alkohol, ale pravdou je, že v posledních letech jsou nemocní také lidé, kteří alkohol vůbec nepijí. Je to nemoc, která může dospět až do cirhózy jater nebo rakoviny. Bohužel toto onemocnění se neprojevuje žádnými příznaky, proto je potřeba pravidelně navštěvovat lékaře, který může nemoc odhalit pomocí testů. V některých případech jsou ale příznaky jasné.

Čtěte také: Čaje proti močové infekci, které si jednoduše připravíte doma

Na jaké příznaky si dávat pozor?

Mezi takové patří například velká chuť k jídlu. Zvlášť na sladké pokrmy nebo tučná jídla, která právě patří k těm, které byste jíst neměli. Jestliže tomuto příznaku nevěnujete pozornost, v játrech se bude hromadit tuk. Nemoc bude postupovat a potom už bude velmi těžké játra vyléčit. Další příznakem je tuk v břiše, který také není vidět. Lidé, kteří mají výrazné břicho nebo velký obvod pasu, mají vyšší riziko, že budou mít nemocné srdce nebo dostanou cukrovku. S tím souvisí také ztučnění jater. Určitě nevynechávejte pravidelné prohlídky u lékaře.

Fyzické příznaky nemusí být žádné. Bez krevního testu nezjistíte, že máte tuk na játrech. Příznakem ale může být velká únava doprovázená slabostí. Objevit se mohou také bolesti na pravé straně břicha. I když není pravidelná nebo nijak častá, neměli byste ji podceňovat. Ztučnělá játra se mohou objevit u každého z nás – klidně můžete jíst zdravě, ale metabolismus a orgány takové potraviny nezpracují.

Vysoký cholesterol ohrožuje nejen srdce

Kvůli některým faktorům ale budete mít vyšší riziko onemocnění. Mezi ně patří vysoká hladila cholesterolu. Kvůli tomu můžete mít problémy nejen s játry, ale také se srdcem nebo cévami. V případě, že máte cukrovku 2. typu, můžete být také více ohroženi ztučněním jater. Vysoký krevní tlak může být nebezpečný nejen pro srdce, ale také pro játra. V případě, že máte v rodinné anamnéze uvedeno, že někdo z příbuzných trpěl ztučenělými játry, je velmi pravděpodobné, že se objeví také u vás. Cirhóza je pak další stav, který nastane, pokud první příznaky onemocnění jater budete ignorovat. Játra budou postupně odumírat a jejich funkce se snižovat. Cirhózu může způsobit také alkohol, ale bohužel to není striktní podmínka. Chybí vám vitaminy nebo bílkoviny? Měli byste si dávat potraviny, ve kterých je najdete. Problémem mohou být také metabolické poruchy. Jak ale poznáte, že máte cirhózu jater? Lékaři vám řeknou, že jsou tři stádia onemocnění.

V tom prvním nepoznáte, že jste vůbec nemocní. V tom druhém ještě může onemocnění zvrátit, ale je nutné navštívit lékaře. Zvlášť pokud zaznamenáte příznaky, jako je slabost, nevolnost, průjem nebo krvácení z nosu či dásní. Třetí stádium je nejhorší, protože se objeví žlutá kůže, oteklé břicho nebo otoky nohou nebo na obličeji.

Nejvážnějším onemocněním je rakovina jater

V posledních letech se počet případů rakoviny jater více než zdvojnásobil. Nyní se objevuje až 6,5 případu na každých 100 000 obyvatel. Tento nádor ale bohužel není viditelný, a neprojevuje se delší dobu žádnými příznaky. Poté se jich ale může objevit několik a budou velmi nepříjemné. Prvním z nich je bolest v břiše, která vám upozorní na to, že s tělem není něco v pořádku. Objeví se při stisknutí břicha, a bolest může trvat i celý týden.

Jestli zmizí několik kilogramů, je vhodné kontaktovat lékaře, aby provedl testy. Nádor, vznikající na játrech, může za to, že budete bezdůvodně hubnout. Je proto dobré sledovat svou váhu, a pokud jste neměnili stravovací návyky, zaměřte se na vnitřní problémy. Dalším příznakem může být ztráta chuti k jídlu. Méně jídla, které vás možná zasytí, ale už nedostanete do těla důležité živiny. Právě s tím souvisí také hubnutí.

Problémy s játry většinou poznáte až podle zažloutlé kůže nebo očního bělma. Narušení funkce jater může být doprovázeno také dalšími příznaky, které ale nemusíte spojovat právě s játry. A jaká skupina lidí je ohrožena nejvíce? Ti, kteří měli v minulosti žloutenku typu B, patří mezi ty, u kterých se rakovina jater může rychle rozvinout. Patří se také osoby, které denně konzumují velké množství alkoholu. Dalším důvodem ke vzniku rakoviny je obezita. Ta může způsobit i další zdravotní problémy.

Co udělat, abyste svá játra ochránili?

Pro ochranu svých jater toho můžete udělat mnoho. Nestačí jen správně jíst, ale také se vyhýbat alkoholu, a je nutné nejíst tučná ani smažená jídla. Kromě toho se vyplatí každý rok chodit na vyšetření. Pomoci mohou i správné návyky, které si postupně pustíte do života. Jestliže si chcete dopřát dlouhé zdraví, můžete si pomoci například pitím kávy. I v tomto případě to ale nepřehánějte s množství.

Zejména ovoce a zelenina budou vhodnými produkty, kterými můžete ochránit nejen svá játra, ale také další orgány. Vyhýbejte se trans-tukům, které mohou za ztučnění jater. Ve stravě je nutné dbát na zdravé tuky, které najdete v rybách nebo semínkách. Do svého života byste měli zařadit také pravidelné fyzické aktivity.

Zdroj: novochag.ru