Jiřina Bohdalová o filmu „Svatá“: „Ze začátku mi nebyla sympatická, ale potom jsem ji pochopila“!

Jiřina Bohdalová, jedna z nejvýznamnějších českých hereček dostala na své devadesáté narozeniny jako dárek scénář k novému filmu Svatá, ve kterém ztvárnila roli Olgy – ženy, která přežila hrůzy gulagu. Ačkoliv se jí postava od začátku nelíbila, Bohdalová se do role postupně vcítila a podala v ní mimořádný výkon, který zaujal diváky i kritiku.

Scénář Svaté: Hluboký a lidský

Scenárista Marek Epstein (48) Jiřině Bohdalové (93) daroval scénář k filmu Svatá. Herečka si totiž nemůže vynachválit, jak moc se jí tento projekt líbil. Scénář se mi líbil, protože je hluboký a lidský. A taky proto, že je tam pro herce, jak se říká, maso na kosti. Je tam zkrátka co hrát,“ řekla Bohdalová v rozhovoru pro Blesk.

Pochopení postavy Olgy

Zpočátku však Jiřina Bohdalová přiznala, že jí postava Olgy, která přežila hrůzy gulagu, nebyla od začátku sympatická. „Víte co, ona mi od začátku sympatická nebyla. Ale v průběhu učení té role jsem ji pochopila,“ vysvětlila herečka. Postupně se jí podařilo najít si k této nelehké roli vztah a ztvárnit ji s hloubkou a autenticitou.

Vzpomínky na otcovu zkušenost s minulým režimem

Natáčení Svaté Jiřinu Bohdalovou částečně vrátilo do dob, kdy za svým otcem jezdila do komunistického kriminálu. Táta minulý režim zažil opravdu hodně zblízka. A tenhle film by měl vzniknout už jenom proto, abychom se do té doby nikdy nevrátili,“ doplnila herečka. Její osobní zkušenost s důsledky totalitního systému bezpochyby ovlivnila i její ztvárnění bolestné role Olgy.

View this post on Instagram

A post shared by Jirina Bohdalova (@bohdalkajirinka)

Režisér Jiří Strach a očekávání diváků

Režisér filmu Jiří Strach (50) se před televizní premiérou Svaté přiznal, že má obavy, zda diváci přijmou jejich nové dílo. Tréma samozřejmě existuje vždycky, ale já už jsem ten film viděl párkrát ve střižně a myslím, že funguje. Jak to téma, tak především herectví Jiřiny Bohdalové, Lenky Vlasákové a Pavly Beretové. Troufám si říct, a neříkám to často, že dáme divákům České televize herecký koncert těchto hvězd. Strach doufal, že diváci ocení nejen náročné téma, ale především vynikající herecké výkony.

Pravda versus láska

Režisér Strach však přiznal, že má obavy, zda diváci film nepřijmou kriticky. „Tak my si v tom příběhu klademe otázku, jestli je pravda absolutní hodnotou. Jak nás Václav Havel učil – pravda a láska… Já tvrdím, že mezi těma dvěma slovy nemá být spojka, že láska je možná o trochu víc než pravda.“ Podle Stracha totiž pravda často zabíjí lásku, zatímco velká láska dokáže odpustit i nepravdu.

Další filmové projekty

Jiřina Bohdalová byla s výsledkem natáčení Svaté natolik spokojena, že si u scenáristy Epsteina již objednala další film. Poprosila jsem ho, aby mi napsal komedii o normální ženské kolem stovky. Tu bych mohla hrát, ne? řekla herečka na závěr rozhovoru pro Blesk. Zdá se, že i ve svém vysokém věku má Bohdalová stále chuť ztvárňovat nové a zajímavé role.

Premiéra

Premiéra filmu Svatá v pražském kině Lucerna předcházela jeho nedělnímu televiznímu uvedení. Jiřina Bohdalová na ní obdržela zasloužený potlesk a uznání za svůj výkon. 

Ikona Českého Herectví

Jiřina Bohdalová je bezesporu jednou z nejvýznamnějších osobností českého herectví. Během své dlouhé a úspěšné kariéry ztvárnila nespočet nezapomenutelných rolí, které ji proslavily po celé zemi. I ve svém vysokém věku stále prokazuje neuvěřitelné herecké mistrovství a nadšení pro nové projekty. Její ztvárnění Olgy ve filmu Svatá je dalším důkazem, že Bohdalová patří k absolutní špičce českých hereček.

Zdroj: Blesk.cz