Kolik hodin spánku potřebuje každý z nás pro pevné zdraví?

Spánek je pro lidský organismus klíčový. Bez něj nemůžeme dlouhodobě fungovat. Jasným příznakem nedostatku spánku je únava, ale také pokles výkonnosti, roztěkanost, potíže s rozhodováním nebo podrážděnost. Jedna bezesná noc vám nijak neublíží, ale nesmí se z toho stát pravidlo. Neustálý nedostatek spánku může vést k srdečním problémům, cukrovce i obezitě.

Kolik hodin byste měli spát?

Každé tělo si potřebuje odpočinout, regenerovat a provést všechny tělesné funkce, které se odehrávají během spánku. Zdravé množství spánku se mění s věkem. Novorozenec potřebuje spát 14 až 17 hodin denně. Kojenec spí 12 až 15 hodin, zatímco dítě (1-2 roky) potřebuje 11 až 14 hodin denně. Předškolní děti potřebují 10 až 13 hodin spánku denně, aby byly zdravé.

Děti ve školním věku od 6 do 13 let by měly spát 9 až 11 hodin denně. Teenageři spánek nejvíce podceňují, ale měli by spát 8-10 hodin denně. Mladí dospělí ve věku 18 až 25 let potřebují 7-9 hodin spánku, stejně jako dospělí ve věku 26 až 64 let. Senioři potřebují ještě o trochu méně času na spánek. Podle odborníků jim stačí 7-8 hodin spánku denně.

Čtěte také: Zbavte se bolesti kloubů tímto domácím lékem z kurkumy a zázvoru

https://www.webniusy.com/

Hlavní příčiny problémů se spánkem

Existují hlavní dvě příčiny, proč v noci nemůžete spát. V první řadě se jedná o stres. Ve stresových situacích dochází k vyplavování stresového hormonu, který se nazývá kortizol. Vysoké hladiny tohoto hormonu způsobují, že má tělo velký problém s usínáním a nerušeným spánkem. Proti stresu můžete před spaním využít jógu, meditaci nebo procházku na čerstvém vzduchu.

Druhou příčinou je používání moderních technologií. Modré světlo je známým blokátorem melatoninu, který mozek potřebuje pro přirozené usínání. Minimálně hodinu před odchodem do postele byste proto měli vypnout všechny svítící zařízení, jako je monitor, televize, smartphone nebo tablet. Díky tomu se bude tvořit správné množství melatoninu a budete v klidu spát.

Zdroj: webniusy.com