Kolik šálků kávy můžete denně vypít, aniž byste ohrozili své zdraví?

Káva patří mezi nejoblíbenější a nejprodávanější nápoje na světě. Kávovník má mnoho odrůd. Na světě se nachází přes 100 druhů kávy, ze kterých můžete vybírat. Tento nápoj se pije po mnoho let a má obrovské množství fanoušků. Kolik šálků s kávou můžete denně vypít, aby to negativně neovlivnilo vaše zdraví? Káva je zdravá, ale pouze ve zdravém množství.

Nejoblíbenější druhy kávy

Pěstování kávy probíhá pouze ve specifických klimatických podmínkách. Nejoblíbenějším druhem je Arabica. Správně připravená arabika je jemná, s příjemnou chutí a nízkou kyselostí. Druhým nejoblíbenějším druhem je Robusta. Liší se od sebe hlavně podílem kofeinu. V Robustě je ho totiž mnohem více. Robusta je navíc levnější, protože proces přípravy zrn je velmi jednoduchý.

https://unsplash.com/

Káva je úžasným zdrojem zdravý a energie

Kofein má většina z nás spojený s energií a rychlým startem do nového dne. Tyto vlastnosti jsou způsobeny tím, že kofein a živiny pronikají do mozkomíšního moku a do samotného mozku. Tam působí jako inhibitor adenosinových receptorů. Díky tomu má kofein schopnosti, které si užíváme při konzumaci kávy nebo černého čaje každý den.

Čtěte také: Skvrny na nehtech mohou být známkou vážné nemoci

Podle odborníků mohou krátkodobě zlepšit paměť a kognitivní schopnosti. Káva má také protirakovinné účinky a potlačuje neurologická onemocnění, včetně neurodegenerativních (Parkinsonova choroba). Velmi dobrý efekt má kofein na metabolismus a správné množství kávy také pomáhá při prevenci cukrovky 2. typu.

https://unsplash.com/

Množství kávy, která vám neuškodí

Jak se říká, příliš všeho škodí. S kávou a kofeinem je to stejné. Přiměřená konzumace vašemu zdraví prospěje, nadměrná konzumace mu ublíží. Podle vědců je 3 až 5 šálků kávy denně bezpečná dávka. Při nadměrné konzumaci se může objevit úzkost, nervozita, průjem, nevolnost, zvracení a ve výjimečných případech dochází při velkém předávkování k úmrtí.

Zdroj: rodzinazdrowia.pl