Kopřivy nejsou plevel! Pomohou na zahradě jako účinné hnojivo!

Čím hnojit? To je otázka, před kterou stojí většina malých zahradníků a malopěstitelů zeleniny a ovoce. Bez dodání potřebných živin se může rostlinám jen těžko dařit, navíc jsou více náchylné k různým nákazám nebo k útokům škůdců. Vhodné je zvolit ekologické, přesto účinné hnojivo, například z kopřiv, které mnozí považují za plevel. Velmi se mýlí, kopřivy patří mezi nejužitečnější tuzemské byliny, které najdou využití v lidovém léčitelství i na zahradě.

pukuotukas.com

Příprava kopřivové jíchy

Nejsnazší možností využití mladých kopřiv je jícha, která je zdrojem mnoha potřebných látek a posiluje rostliny v jejich růstu. Čerstvé kopřivy se musí sbírat ještě před rozkvětem nebo uzrání semen, kdy se nasekají nadrobno a vsypou do vysoké plastové nádoby. Zalijí se vodou do výšky asi deseti centimetrů pod okraj. Vršek se přikryje a nádoba se nechá odstaví na dva týdny, aby mohl obsah zkvasit. Po zkvašení, kdy se přestanou objevovat na povrchu bublinky, se nálev zředí s vodou v poměru 1:10 a aplikuje na zeleninu.

pukuotukas.com

Kopřivami proti škůdcům

Žahavé byliny, které považuje mnoho lidí za plevel, který je třeba zlikvidovat, se mohou využít též jako ekologický insekticid. Jsou výborným pomocníkem v boji proti mšicím a pro tyto účely se připravuje domácí kopřivový postřik. Velkou výhodou je, že se připravuje zcela identickým způsobem jako kopřivová jícha, jen s tím rozdílem, že se ředí s vodou v poměru 1:20, aby nedošlo ke spálení rostlin. Roztok se může připravit i z kilogramu čerstvých kopřiv, které se nechají ve vodě den odstát, poté se aplikuje bez ředění.

Čtěte také: Fialky vyžadují dostatek hnojiva, velký květináč a také málo vody

pukuotukas.com

Použití sušených kopřiv

Proč nevyhazovat jarní kopřivy do kompostu, ale raději je usušit? Hnojivo i insekticidní roztok lze připravit též ze sušených bylin, které je možné usušit do zásoby. Sušené kopřivy se mohou navíc použít v rámci lidového léčitelství nebo pro vyčištění pleti či pro posílení vlasů. Vylouhované kopřivy se používají jako vlasové tonikum, kterým se ošetřují vlasy po jejich umytí. Kopřivy poslouží na zahradě i živé, rostoucí exempláře v blízkosti rajčatových záhonů je ochrání od škůdců.

Zdroj: pukuotukas.com