Lámou se vám nehty, jsou křehké, třepivé, a i ta sebelepší manikúra dopadne tragicky? Existují metody, které vám pomohou ke zdravým a krásným nehtům. Náročná manuální práce, časté mytí nádobí nebo úklid, špatná strava, stres, nadměrné podstupování kosmetických procedur a nevhodná péče – to jsou nejčastější důvody, proč jsou nehty oslabené.

Stres působí i na nehty

Nedostatek zinku, vápníku a vitamínů A a E vede k třepení nehtů. Podílí se na něm i chronický stres a některé nemoci, například lupénka, mykóza nebo onemocnění jater či slinivky břišní. Nehty můžete posílit přírodními oleji. Velmi vhodný je ricinový nebo olivový olej, který smícháte s mletou sušenou přesličkou. Obsahuje totiž potřebné vitamíny a spoustu mastných kyselin.

Nehtové lůžko pravidelně vyživujte olivovým olejem s prolisovaným česnekem. Má fungicidní účinky a obsahuje hodně síry. Jednou týdně svým nehtům dopřejte ozdravnou koupel v mírně zahřátém olivovém oleji. Přidejte do něj pár kapek citronové trávy a na pár minut do něj ruce ponořte. Podobně poslouží i koupel v teplé vodě s dvěma lžícemi lněných semínek nebo koupel v jednom dílu vody a jednom dílu jablečného octa.

Správná strava je základ

Nezanedbávejte správnou stravu. Poskytněte svému tělu všechny minerály a vitamíny potřebné pro stavbu nehtů, vlasů i pokožky. Kromě výše zmíněných jsou to i vitamíny skupiny B a nenasycené mastné kyseliny. Většinu potřebných látek najdete v kvalitním masu, vejcích, mléčných výrobcích, tučných mořských rybách, celozrnných produktech, rostlinných olejích a také v zelenině a ovoci.

Při mytí nádobí a při úklidu, případně při práci s chemikáliemi, si berte ochranné rukavice. Pokud se vám ani přesto nedaří zbavit se lámavých nehtů, nechte si zkontrolovat svůj zdravotní stav. Častou příčinou slabých nehtů totiž bývá snížená funkce štítné žlázy nebo anémie. Obě nemoci přispívají k nedostatečné výživě nehtů.

Sdílejte článek